Κυριακή 6 Δεκεμβρίου 2015

Αποτέλεσμα εικόνας για ΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ
ΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ-ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΕΛΛΑΣ 2-1

'Αλλη μια πολύ σημαντική νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η ομάδα του Εδεσσαικού,επικρατώντας του μαχητικού και αξιόμαχου συγκροτήματος του Μέγα Αλέξανδρου Πέλλας με σκορ 2-1.Με αυτή την νίκη η ομάδα έφτασε τους 26 βαθμούς φτάνοντας ένα σερί έξι συνεχόμενων νικών.Ο Εδεσσαικός για άλλη μία Κυριακή ήταν καλός ειδικά στο α' ημίχρονο όταν ευτύχησε στην δεύτερη κιόλας φάση που δημιούργησε να ανοίξει το σκορ με τον Βαγγέλη Μεταξά ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ διαμόρφωσε το 1-0.Από εκεί και πέρα όλα έγιναν πιο απλά,έφυγε το άγχος και είδαμε ένα παίχνιδι ανοικτό και από τις δύο ομάδες.Ο Εδεσσαικός δημιούργησε και άλλες ευκαιρίες τόσο με τον Χωραφά αλλά και με τον Σερέτη αναγκάζοντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε εντυπωσιακές επεμβάσεις.Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ο Σερέτης πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έγραψε το 2-0.Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στι ίδιο τέμπο με την ομάδα μας να χάνει 2 κλασσικές ευκαιρίες.Ο Λάφα σε εντυπωσιακή κεφαλία ανάγκασε τον τερματοφύλακα σε μία ακόμα εντυπωσιακή απόκρουση ενώ στο 85 λέπτο η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι μετά από προβολή του Χόντζια.Στα τελειώματα ο Μέγας Αλέξανδρος κέρδισε πέναλτυ όπου το εκτέλεσε εύστοχα ο Γάκης διαμορφώνοντας με αυτό τον τρόπο το τελικό 2-1.
Αυτό που κράταμε από την σημερινή εμφάνιση εκτός φυσικά των 3 βαθμών είναι η πειθαρχία η διάθεση και η συγκέντρωση στο πλάνο.Πλέον το ματς ανήκει στο παρελθόν και ήδη το ξεχνάμε.
Κερδίσαμε μιά ακόμα μάχη και συνεχίζουμε όλοι μαζί πιο δυνατοί και ενωμένοι για την δύσκολη συνέχεια.