14Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΉ

ΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ-ΑΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ

Καλημέρα φίλες και φίλοι του Εδεσσαϊκού από την ηλιόλουστη Έδεσσα

Στις 3 ο Εδεσσαϊκός αντιμετωπίζει στο γήπεδο του Ριζαριου την ομάδα του ΑΣ Γιαννιτσων στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής

Οι Πράσινοι μετά το εμφατικό διπλό της προηγούμενης Κυριακής μέσα στην Κέρκυρα επέστρεψαν στις νίκες έχοντας 22 βαθμους και βρίσκονται στην 3η θέση πίσω από Μακεδονικό και Κοζάνη που έχουν 28 και 25 αντίστοιχα.

Στα τέρματα ο Εδεσσαϊκός έχει συντελεστή 19-17 διαθέτοντας την 3η καλύτερη επίθεση

Από την άλλη πλευρά τα Γιαννιτσά έχασαν στην έδρα τους από την Θύελλα Σαρακηνών με 0-1 και παρέμειναν στην 7η θέση με 17 βαθμούς.

Στα τέρματα έχουν συντελεστή 11-12.Οπως θα δείτε πρόκειται για μια αρκετά σφιχτή ομάδα που ναι μεν δεν σκοράρει εύκολα αλλά δεν δέχεται και εύκολα goal διαθέτοντας την 3η καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος.

Αλλαγή στον διαιτητή είχαμε την Παρασκευή από την αρμόδια επιτροπή της ΕΠΟ καθώς πιθανότατα μετά από αίτημα της φιλοξενουμενης ομάδας άλλαξε ο κ.Μαυρίδης του Συνδέσμου Ημαθίας με τον κ. Παραδεισοπουλο από την Πιερία με βοηθούς τους κ. Μπογιατζογλου και Σαμαρά από την Ημαθία

Την τελευταία ημέρα των μεταγραφών τα Γιαννιτσά ανακοίνωσαν τον Luca Belic έναν πολύ καλό ποδοσφαιριστή που χρίζει ιδιαίτερης προσοχής

Τα Γιαννιτσά έρχονται και με νέο γενικό αρχηγό καθώς εδώ και λίγες ώρες χρέη έχει αναλάβει ο κ. Τομπαζης αντί του Φαναρα με την αποστολή να αποτελείται από τους παρακάτω ποδοσφαιριστές : Μουτσα, Τοψη, Γαλουπη, Ιωσηφιδη, Πελτεκη, Πλατσιωτα Σ. Χαραβητιδη, Πρετσι, Αθανασιαδη, Μαυρομάτη, Ελευθεριαδη, Πετρακη, Χατζηαλεξιαδη, Χατζόπουλο, Belic, Μυλωνά, Δεληχατζη, Παπακαρμεζη, Τασιωνα και Τσιακαλο

Πάμε τώρα στα δικά μας...

Η προετοιμασία ολοκληρώθηκε εχθές το πρωί στο Ριζάρι με τον τεχνικό του Εδεσσαϊκού Αλέκο Κουρτογλου να συμπεριλαμβάνει στην αποστολή όλους τους διαθέσιμους ποδοσφαιριστές. Αναλυτικά πήρε μαζί του, τους :

Τεντζέρη, Ερυθρόπουλο,Βαλαβάνη Μωυσίδη,Καλαμπάκα, Μαυρόπουλο,Γιαννόπουλο,Κεραμυδά,Αβραμίδη, Κουκουλεκη Δ. , Προύντση, Τεμερτζόγλου, Κατικαρίδη, Κουκουλεκη Τ., Σουκια, Κυζιρίδη,Μυλωνά Γ., Ταουσιάνη,Σπαρτιάτη, Ντόγο, Φουδούλη και Μεληκιώτη.

Το ραντεβού των Πράσινων είναι προγραμματισμένο για τις 13:15 στο Ριζάρι

Έχουμε ενδεκάδα

Ο Αλέκος Κουρτογλου ξεκινάει με τους Τεντζέρη, Μαυρόπουλο, Γιαννόπουλο, Μωυσίδη, Αβραμίδη, Κουκουλεκη, Τεμερτζόγλου Κυζιρίδη, Ντόγο, Κατικαρίδη και Μεληκιώτη

Όλα έτοιμα για την σέντρα

Ο αγώνας ξεκίνησε

Πρώτη καλή στιγμή για τα Γιαννιτσά το σουτ θα αποκρούσει ο Τεντζέρης

7ο λεπτό ο Μεληκιωτης βγήκε μπροστά αλλά πάτησε την μπάλα λόγω του κακού αγωνιστικού χώρου

14ο λεπτό φάουλ για τον Εδεσσαϊκό στην εκτέλεση ο Ντογος ο Μωυσίδης βρίσκεται στο έδαφος παίζεται από τον ρεφερυ

16ο λεπτό καλη ατομική ενέργεια του Μεληκιώτη το σουτ λίγο αουτ

18ο λεπτό σέντρα από τα δεξιά με το στήθος λ Κυζιριδης στα χέρια του Μουτσα η μπάλα

30ο καλή προσπάθεια του Κατικαρίδη έστρωσε στον Μεληκιώτη το σουτ θα περάσει αουτ

40ο λεπτό μεγάλη απόκρουση του Τεντζέρη που κρατάει το μηδέν σε αντεπίθεση των Γιαννιτσών

41ο λεπτό μεγάλη ευκαιρία για τον Εδεσσαϊκό μέτα από ασταθή απόκρουση του Μουτσα σουτ του Κατικαρίδη αουτ

Ημίχρονο 0-0

Ξεκίνησε το δεύτερο

Δεν έχουμε αλλαγές

55ο λεπτό κίτρινες κάρτες σε Κουκουλεκη και Μαυρόπουλο

Αναγκαστική άλλαγη θα περάσει ο Προύντσης αντί του Μαυρόπουλου

64ο τεράστια ευκαιρία για τον Εδεσσαϊκό ο Μεληκιωτης έσπασε με τον Κατικαρίδη να μην προλαβαίνει για λίγο και την μπάλα να πηγαίνει παράλληλα με την εστία

Αλλαγές θα περάσουν οι Σουκιας και Σπαρτιάτης και θα βγουν οι Αβραμιδης και Κατικαριδης

85ο τεράστια ευκαιρία με τον Κυζιρίδη πλασέ μέσα από την περιοχή η μπάλα ελάχιστα αουτ