Καλημέρα φίλες και φίλοι του Εδεσσαικού από την η
λιόλουστη 'Εδεσσα

Τον ΠΟ Τρίγλιας εκτός έδρας αντιμετωπίζει σήμερα η ομάδα μας στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής

Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο Δημοτικό Στάδιο Τριγλιας και θα ξεκινήσει στις 15:00

Οι δύο συνεχόμενες νίκες με τον ΑΣ Γιαννιτσά και τον Μακεδονικό από την μία ξαναδημιούργησαν υψηλές προσδοκίες στον κόσμο της ομάδας και από την άλλη απλά ήρθαν να επιβεβαιώσουν την πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση που βρίσκεται αυτή την περίοδο ο Εδεσσαικος.

Οι Πράσινοι καλούνται σήμερα να εμφανιστούν εξίσου καλοί και ανταγωνιστικοί για να μπορέσουν να αποσπάσουν ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα κόντρα σε μια πάρα πολύ καλή ομάδα

Θα βαρεθείτε να το ακούτε,αλλά πλέον όλα τα παιχνίδια από εδώ και πέρα θα είναι τελικοί.

Ο Εδεσσαικός βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας με 30 βαθμούς ενώ η Τρίγλια στην 4η με 31 βαθμούς.

32-9 ο συντελεστής τερμάτων του Εδεσσαϊκού που διαθέτει την δεύτερη καλύτερη επίθεση και άμυνα του πρωταθλήματος

20-14 ο συντελεστής τερμάτων της Τρίγλιας.

Δέκα σερί παιχνίδια αήττητος ο Εδεσσαϊκός που φιγουράρει στις ειδικές βαθμολογίες με την καλύτερη φόρμα των ομάδων.

Τελευταία ήττα για τους Πράσινους ήταν στις 11 Νοεμβρίου στα πλάισια της 7ης αγωνιστικής κόντρα στην Βέροια.

Από τότε ο Εδεσσαϊκός μετρά 6 νίκες και 4 ισοπαλίες

Να θυμίσουμε πως η live μετάδοση του αγώνα είναι μια ευγενική χορηγία του κ.Μπάντση - Τεχνικό γραφείο ανελκυστήρων

Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου ο Εδεσσαικος είχε επικρατήσει της Τριγλιας με 4-1 σε μια από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις.

Στην Τριγλια οι δύο ομάδες έχουν να συναντηθούν από το μακρινό 2006-2007 όταν στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Δ'Εθνικής ο Εδεσσαϊκός είχε επιβληθεί με 0-2.Κοινό σημείο του τότε με το τώρα οι Κώστας Μαλουμίδης και Γιώργος Τζούρτζος.

Ας θυμιθούμε τα goal και τις καλύτερες στιγμές από την αναμέτρηση του πρώτου γύρου

Μεσοβδόμαδα εκτός έδρας νίκη σημείωσε ο ΠΟ Τρίγλιας για την ημιτελική φάση του κυπέλλου Χαλκιδικής επικρατώντας της Καλλικράτειας με 0-3.Ο τεχνικός της Τρίγλιας κ.Κώστας Γεωργιάδης ξεκούρασε πολλούς βασικούς δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς ποδοσφαιριστές που δεν χρησιμοποιεί στο αρχικό σχήμα.Για τους φιλοξενούμενους σκόραραν οι Πάλλας(15'),Ντούνγκα(75') και αυτογκόλ στο (90΄).

ΠΟ Τρίγλιας:Καραϊτης,Αθανασιάδης,Προκοπίου (56'Μενεγκάλι),Μπινίκος,Μπέσσας,Μουτζίκος,Ανδρεάκος (69 λ/τρ.Σαρβανίδης),Βελισσάρης(75'Ντούνγκα),Πάλλας(81'Σουάνης),Κεχαγιάς,Λιόνης.

Παράλληλα την Τετάρτη πραγματοποιήθηκε και ο εξ αναβολής αγώνας ανάμεσα στον Μελιτέα Μελίτης και τον ΑΣ Γιαννιτσά με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 1-3.Δείτε πως έχει διαμορφωθεί πλέον η βαθμολογία.

Ενώ απομένουν δύο ακόμα εκκρεμότητες,τα παιχνίδια ΑΣ Γιαννιτσά-Βέροια και Ερμής Αμυνταίου-Ολυμπιακός Κυμίνων

Μακεδονικός-Νίκη Αγκαθιάς

Διαιτητές θα είναι ο κ.Νίκος Μαρόπουλος με βοηθούς τους κ.Σιανίδη Αναστάσιο και Παπαδοπούλου Ζωή όλοι του Συνδέσμου Μακεδονίας.Παρατηρητής θα είναι ο κ.Κελίδης Ευάγγελος από τις Σέρρες.

Λίγα λεπτά μετά την ολοκλήρωση της πρωινής προπόνησης ο τεχνικός του Εδεσσαϊκού Ηλίας Σαπάνης, ανακοίνωσε και την αποστολή για το ματς με τον ΠΟ Τρίγλιας στην οποία περιέλαβε τους εξής 18 ποδοσφαιριστές : Σοϊλεμέζογλου,Bόλτσης,Μωυσίδης,Χαραβητίδης,Αβραμίδης,Κωνσταντινίδης,Κιόρτσης,Γκαρακλίδης,Πασσαλής,Μεταξάς,Παπαγεωργίου,Ιωσηφιδης,Ταουσιάνης,Τσιάκαλος,Ντόγος,Λαφαζανίδης,Σφέτκος και Παπαδημητρίου.

Εκτός έμειναν οι Αποστόλου,Μαυρόπουλος,Καραγιάννης,Λατίφυ,Καρακούτης,ο τραυματίας της τελευταίας στιγμής Πούπης και ο τιμωρημένος με 4 κίτρινες Τούφας.

Στις 11:00  αναχώρησε η αποστολή του Εδεσσαϊκού

Eφτασε στην Τριγλια ο Εδεσσαικος

Σε λίγο θα έχουμε ενδεκάδα

Ο τεχνικός των Πρασίνων Ηλίας Σαπανης ξεκινάει με τους

Σοιλεμεζογλου,Γκαρακλιδη,Κιορτση,Μωυσιδη,Χαραβητιδη,Παπαγεωργίου,Πασσαλη,Ταουσιανη,Ντογο,Μεταξά και Παπαδημητρίου

Παιζουμε ενα μισαωρο

Στο 30ο λεπτο ο Εδεσσαικος φευγει στην αντεπίθεση αλλά η πάσα του Στέφανου δεν ειναι καλή

32ο ο Παπαγεωργίου έστρωσε πολύ ωραία στον Ντογο αλλά η βοηθός υποδειξε offside σε μια φαση που από εδώ που καθόμαστε φάνηκε καθαρή

Τεράστια ευκαιρία για τον Εδεσσαικο στο 40ο λεπτο, ο Παπαδημητρίου βγήκε μόνος πλάσαρε αλλά το σουτ κατέληξε ελάχιστα άουτ

Νεα μεγάλη ευκαιρία για τον Εδεσσαικο στο 41ο λεπτο και πάλι από τον Παπαδημητρίου που βγήκε απο τα αριστερά έστρωσε προς το ύψος της μικρής περιοχής αλλά την τελευταία στιγμή έκοψε την μπάλα ο αμυντικός.

Νεα μεγάλη στιγμη στο 45ο λεπτο ,ωραία αναπτυξη του Εδεσσαϊκού από τα δεξιά ο Γκαρακλιδης σεντραρε η μπάλα στρώθηκε στον Μεταξά αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε αουτ

Ληξη ημιχρόνου
ΠΟ Τριγλιας-Εδεσσαικος 0-0

Ο Εδεσσαικος που παίζει πολύ έξυπνα έδωσε χώρο στον αντίπαλο στο πρώτο ημίχρονο κυνήγησε τις αντεπιθέσεις και τουλάχιστον σε 4 περιπτώσεις θα μπορούσε να προηγηθεί

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

46ο πολύ καλή στιγμή για την Τριγλια σουτ εξω απο την περιοχή δύσκολη απόκρουση του Σοιλεμεζογλου σε κορνερ.

50ο καλό σουτ του Πασσαλη λιγο αουτ

Πάνω κατω η μπαλα

Μεγάλη απόκρουση του Ραφα στο 51ο λεπτό σε κορνερ μετά απο κεφαλιά του Σουανη

Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Μωυσιδης διώχνει πάνω στην γραμμή

Στο 65ο λεπτο το 0-0 παραμένει

68ο λεπτο μεγάλη ευκαιρία για τον Εδεσσαικο, ο Ντογος βγηκε στην αντεπίθεση σούταρε αλλά το έπιασε ο Παλαβρακης

Πρώτη αλλαγή στο 70ο λεπτο
Αποχωρεί ο Μεταξάς και περνάει ο Λαφα

80ο λεπτο το 0-0 παραμένει

ΔΟΚΑΡΙ  οριζοντιο δοκαρι στο 81ο λεπτό για την Τριγλια

Στην αντεπίθεση ο Εδεσσαικος στο ιδιο λεπτο ο Λαφαζανιδης που βγαίνει μονος με τον τερματοφύλακα ο εποπτης σήκωνει offside σε μια φάση καθαρή

Γκολ 1-0 η Τριγλια ανοίγει το σκορ στο 87ο λεπτο με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ

Πολύ άσχημη εξέλιξη για τον Εδεσσαικο που δέχεται γκολ λίγο πριν απο την λήξη της αναμέτρησης