Κυριακή 24 Ιανουαρίου 2016

Αποτέλεσμα εικόνας για εδεσσαικος
ΟΛΥΜΠΟΣ ΑΨΑΛΟΥ-ΕΔΕΣΣΑΙΚΟΥ 0-2

Θυμίζοντας Εδεσσαικό μετά το 30 λεπτό η ομάδα μας πέρασε νικηφόρα και από την σκληροτράχηλη έδρα της Αψάλου με 0-2.Οι ποδοσφαιριστές σαφώς επηρεασμένοι από το κρύο αλλά και από την αδράνεια της προηγούμενης εβδομάδας έδειξαν ανέτοιμοι στα πρώτα λεπτά της σημερινής αναμέτρησης χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι κινδυνεύσε αλλά και χωρίς όμως να δημιουργήσει τις προυποθέσεις για να πετύχει ένα γρήγορο goal που θα άλλαζε την ροή του αγώνα.Οι φωνές και οι συνεχής οδηγίες του Βασίλη Ασλανίδη από τον πάγκο αφύπνισαν σιγά σιγά τους παίκτες,με τον Εδεσσαικό να φτάνει στην πρώτη σημαντική ευκαιρία στο 35 λεπτό όταν ο Μεταξάς σε σέντρα σουτ αιφνιδίασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα Καραισαρλίδη ο οποίος βρήκε την μπάλα με τα ακροδάχτυλα του,και αυτή χοροπήδησε δυό φορές στο οριζόντιο δοκάρι για να καταλήξει σε κόρνερ.Στο 42 λεπτό έγινε η φάση του αγώνα όταν ο Λάφα έσπασε δεξιά στον Χωραφά,αυτός με την μία έβγαλε παράλληλη μπαλιά στον Παλημάνη με τον Γιάννη να πλασάρει ελάχιστα πάνω από το δοκάρι.Μπορεί να μην μπήκε το goal,αλλά όλη η φάση ήταν βγαλμένη από playstation.Κάπως έτσι κύλησε το πρώτο ημίχρονο.Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εδεσσαικός μπήκε πιο αποφασισμένος και δημιουργήσε με το καλημέρα φάσεις αλλά τόσο τα σουτ του Λάφα και του Μεταξά κατέληγαν στα χέρια του τερματοφύλακα.'Ηταν δεδομένο ότι όσο περνούσαν τα λεπτά τόσο οι ποδοσφαιριστές του 'Ολυμπου το πίστευαν πιο πολύ,και τόσο περισσότερο άγχος είχαν οι δικοί μας.Ο Βασίλης Ασλανίδης ανακάτεψε την τράπουλα και πέρασε τον Σαββαίδη στην θέση του Χωραφά.Ο νεοεισερχόμενος συνδυάστηκε αρκετές φορές με τον Παπουλίδη και με τον Παλημάνη δείχνοντας ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση μετά τον πολύμηνο τραυματισμό του.Λίγα λεπτά μετά πέρασε ο Μπαμπαλής στην θέση του Πούπη με τον Γιάννη να τα πηγαίνει περίφημα.Στο 75 λεπτό ήρθε η λύτρωση όταν ο Λάφα ο οποίος είχε βρεθεί αριστερά πέρασε δύο αντιπάλους έστρωσε στον Μεταξά και αυτός από το ύψος του πέναλτυ με ψύχραιμο σουτ έκανε το 0-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.Στα επόμενα λεπτά χάθηκε μια ακόμα ευκαιρία για να τελειώσει το παιχνίδι ενώ έκλεισαν οι αλλαγές με τον 16χρονο Αλέξανδρο Βλαδοβίτη να περνάει στην θέση του αρχηγού Παλημάνη.Στο 93 λεπτό ο φυσικός ηγέτης αυτής της ομάδας και ένας από τους κορυφαίους Δημήτρης Λαφαζανίδης με άψογο πλασέ διαμόρφωσε το 0-2 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.Πλέον το παιχνίδι ανήκει στο παρελθόν,κρατάμε τους 3 βαθμούς,την σωστή για μια ακόμα φορά αμυντική λειτουργία αλλά και το πάθος και την αντίδραση του δευτέρου ημιχρόνου.Συνεχίζουμε την προσπάθεια,τονίζοντας στους φιλάθλους μας ότι προτεραιότητα αυτή την στιγμή έχουν οι βαθμοί και όχι η εμφανίση.