Κυριακή 10 Ιανουαρίου 2016

Αποτέλεσμα εικόνας για edessaikos
ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ-ΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ 0-3

Πραγματοποιώντας μια άκρως πειστική εμφάνιση το συγκρότημα του Βασίλη Ασλανίδη απέδειξε σήμερα ποια είναι η καλύτερη ομάδα στην κατηγορία.'Ενας Εδεσσαικός βγαλμένος από τα παλιά επικράτησε κατά κράτος της πολύ αξιόμαχης ομάδας του Εθνικού.Εαν εξαιρέσουμε τα πρώτα είκοσι λεπτά της αναμέτρησης όπου το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο κυρίως στο κέντρο,από εκεί και πέρα η ομάδα μας έβαλε την μπάλα κάτω και προσπάθησε να παίξει είτε από τα άκρα είτε από τον άξονα.Μάλιστα στο 30 λεπτό ο ρέφερυ αρνήθηκε πέναλτυ στον Τζούρτζο ενώ η φάση του αγώνα έγινε στο 40 λεπτό.Ο Μεταξάς βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής με το τέρμα αλλά το σουτ που έπιασε το απόκρουσε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας σε κόρνερ.Στην συνέχεια της φάσης ο Παπαηλίας σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και στο 50 λεπτό ο Μεταξάς κέρδισε πέναλτυ όπου το διαμόρφωσε σε goal ο Δημήτρης Λαφαζανίδης κάνοντας το 0-1.Από εκεί και πέρα σαφώς έγινε πιο εύκολο το έργο για τους παίκτες μας καθώς αρχικά είχε φύγει το άγχος και κατά δεύτερο θα υπήρχαν περισσότερα κενά στην αντίπαλη άμυνα.Αμέσως μετα ο Λάφα έχασε ένα μοναδικό τετ τα τετ,ενώ λίγα λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 67 λεπτό ο Μεταξάς έδωσε ιδανική πάσα στον Παλημάνη όπου ο αρχηγός πέρασε και τον τερματοφύλακα για να διαμορφώσει το 0-2 και παράλληλα να κλειδώσει την νίκη των Τριαινοφόρων.Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο πολύ καλός ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο Μεταξάς με αριστουργηματικό πλασέ γράφοντας το τελικό 0-3 στο 77 λεπτό.
Με λίγα λόγια θα πούμε για σήμερα ότι ήταν μια παλικαρίσια νίκη,δεν υπάρχει κάποιος που να υστέρησε ενώ να είστε σίγουροι ότι με τέτοιες εμφανίσεις δεν έχουμε να φοβηθούμε απολύτως τίποτα.Ξέρουμε ότι είμαστε μόνοι μας και όλοι οι άλλοι μαζί.Πλέον το έχουμε καταλάβει,αλλά μάγκες μην μασάτε είστε οι καλύτεροι.