Κυριακή 31 Ιανουαρίου 2016

Αποτέλεσμα εικόνας για εδεσσαικος
ΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ-ΑΝ.ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ 2-2

Είναι πολύ δύσκολο μετά από ένα άτυχο αποτέλεσμα που στην ουσία μας αφήνει εκτός στόχου να κάτσουμε να αναλύσουμε το παιχνίδι.Δεν υπάρχει και καθόλου διάθεση όπως καταλαβαίνετε.Παρόλα αυτά θα προσπαθήσουμε να κάνουμε μια μικρή προσέγγιση των πραγμάτων και της κατάστασης γενικότερα όσο τον δυνατόν καλύτερα μπορούμε.Ο Εδεσσαϊκός από την 5η αγωνιστική ήδη βρισκόταν στο -7.Από εκεί και πέρα στην ουσία ξεκίνησε μια αντεπίθεση διαρκείας φτάνοντας σε ένα σερί επιτυχιών συνδυάζοντας ωραίο ποδόσφαιρο και αποτέλεσμα.Κανείς δεν πρέπει να έχει παράπονα από την προσπάθεια που έγινε όλο αυτό το διάστημα.Ο Εδεσσαικός πήγε να κάνει κάτι το οποίο φάνταζε σχεδόν ακατόρθωτο.Δυστυχώς όμως και τα ατυχή αποτελέσματα είναι στο πρόγραμμα.Δεν υπάρχει ομάδα στον πλανήτη που να μην βρεθεί σε μια κακή ημέρα,ακόμα και η Barcelona.To πρόβλημα του Εδεσσαικού εντοπίζεται κάπου εδώ.'Οτι δηλαδή δεν είχε τα περιθώρια να έχει ούτε μια βαθμολογική απώλεια.'Ολα τα παιχνίδια ήταν ένας τελικός.Κάτω από τέτοιες συνθήκες και με την πίεση ολοένα να αυξάνεται ήταν θέμα χρόνου να γίνει το κακό.Σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με τις ιδανικές προυποθέσεις για την ομάδα μας κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί αυτή την εξέλιξη.Ο Εδεσσαικός σήμερα πλήρωσε τον αδικαιολόγητο εκνευρισμό του,την επιθετική του δυστοκία και ένα ανθρώπινο λάθος του τερματοφύλακα του.Αναλυτικότερα:
Μόλις στο 5 λεπτό σουτ του Πούπη ο οποίος είχε προωθηθεί,από το ύψος της μικρής περιοχής αποκρούει ο τερματοφύλακας.Στην συνέχεια της φάσης η μπάλα φτάνει στον Μεταξά του οποίου το σουτ τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι.Στο 10 λεπτό ο Petrov ανοίγει το σκορ με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Παπουλίδη.Δέκα λεπτά αργότερα χάνεται η μπάλα με τους Πούπη-Μεταξά να συνεργάζονται υπέροχα και με τελικό αποδέκτη τον Παλημάνη να κάνει το 2-0.Στο 28 λεπτό σουτ του Λαφαζανίδη από τα πλάγια η μπάλα πέρασε άουτ.Δύο λεπτά αργότερα τα Γιαννιτσά μειώνουν 2-1 σε μια αδράνεια όλης της αμυντικής λειτουργίας μας.Το δεύτερο ημίχρονο ξεκινάει όπως ακριβώς και το πρώτο με τον Πούπη να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ από την μικρή περιοχή στο 50 λεπτό.Στο 60 λεπτό ο Μεταξάς βγάζει μόνον με υπέροχη μπαλιά τον Παλημάνη το πλασέ του οποίου βγάζει με υπερένταση ο τερματοφύλακας σε κόρνερ.Πέντε λεπτά αργότερα είναι η σειρά του Μεταξά να χάσει μια ακόμα ευκαιρία ενώ στο 75 λεπτό ελάχιστα άουτ περνάει το φάουλ που εκτέλεσε ο ίδιος.'Εχουμε φτάσει στο 85 λεπτό όπου γίνεται η φάση που σημάδεψε το παιχνίδι.Φάουλ για την Αναγέννηση λίγα μέτρα πιο κάτω από το κέντρο,η μπάλα παίζει άσχημο παιχνίδι στον Κατρατσέα,του γλιστράει και διαμορφώνεται το 2-2.Στα τελευταία λεπτά ο Εδεσσαικός πίεσε με όσες δυνάμεις του είχαν απομείνει κατάφερε έκανε άλλες 2 τελικές αλλά τόσο το σουτ του Λαφαζανίδη όσο και η κεφαλιά βρήκαν τους αντιπάλους για να καταλήξουν σε κόρνερ.