Κυριακή 13 Μαρτίου 2016

Αποτέλεσμα εικόνας για εδεσσαικος
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΕΛΛΑΣ-ΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ 0-3

Σε μια κατεξοχήν δύσκολη έδρα,ο Εδεσσαικός πραγματοποιώντας μια άκρως πειστική εμφάνιση,επικράτησε του Μέγα με 0-3.Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η ομάδα μας έδειξε τις διαθέσεις της,και με κύριους εκφραστές τον Λάφα και τον Παλημάνη προσπαθούσε να απειλήσει την αντίπαλη εστία.'Εχοντας σαν όπλο την καλή κυκλοφορία της μπάλας ο Εδεσσαικός δημιούργησε αρκετές και σημαντικές ευκαιρίες.Μάλιστα σε δύο περιπτώσεις χρειάστηκε η επέμβαση του τερματοφύλακα ενώ σε άλλη μια η άμεση επέμβαση των αμυντικών λίγο πριν η μπάλα περάσει την γραμμή.Στο 30 λεπτό πάντως ήρθε το goal όταν ο πολύ καλός εχθές Πούπης βρήκε με ψηλή μπαλιά τον Χωραφά αυτός εκμεταλλευόμενος την ταχύτητα του,πέρασε τον τέρματοφύλακα,πλάσαρε και με την βοήθεια του κορυφαίου μέχρι τότε Σταυρακάκη η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα κάνοντας το 0-1.Στο 35 λεπτό σε μια αδράνεια της άμυνας και με την μπάλα να πέρνει μια περίεργη τροχιά η Πέλλα είχε δοκάρι χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να μας ισοφαρίσει.Στο επόμενο λεπτό ο κ.Καρατζάς κλείνει τα μάτια σε ανατροπή του Χωραφά μη καταλογίζοντας το πέναλτυ.Στο 40 λεπτό το έργο των ποδοσφαιριστών της ομάδας μας γίνεται σαφώς πιο εύκολο καθώς ο Μέγας μένει με 10 παίκτες,έπειτα από αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Παναγιωτέλη.Μια απόφαση σωστή εαν κρίνουμε και από την αντίδραση στον πάγκο των γηπεδούχων οι οποίοι δεν τα είχαν με τον διαιτητή αλλά με τον παίκτη τους.Στο δεύτερο ημίχρονο ο αγωνιστικός χώρος είχε βαραίνει από την συνεχή βροχόπτωση ακόμα περισσότερο κάτι που δυσκόλευε αρκετά τις προσπάθεις των ποδοσφαιριστών για να παίξουν ποδόσφαιρο.Στο 60 λεπτό οι γηπεδούχοι θα μείνουν με 9 παίκτες έπειτα απο αποβολή σε μαρκάρισμα απο πίσω του Σταλίκα.Βγάζοντας πάντως τα πράσινα γυαλιά και οι δύο κόκκινες είναι σωστές,και εαν κάποια ομάδα μπορεί να μιλάει για λάθος αποφάσεις του διαιτητή ειναι ο Εδεσσαικός,με το μη καταλογισμό του πέναλτυ.Από εκεί και πέρα ο Εδεσσαϊκός έβρισκε διαδρόμους αλλά είτε απο ατυχία είτε από επιπολαιότητα δεν τελείωνε το ματς.Μάλιστα σε μια περίπτωση ο Λάφα μπήκε στην μικρή περιοχή απο τα αριστερά έδωσε έτοιμο γκολ στον Παλημάνη όπου αυτός με εξουδετερωμένο τον τέρμα και σε άδεια εστία έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.Βέβαια στο επόμενο λεπτό ο Γιάνναρος πήρε το αίμα του πίσω οταν μετά από νέα ασίστ του Λάφα πλάσαρε ιδανικά διαμορφώνοντας το 0-2.Λίγα λεπτά αργότερα ο Τζούρτζος έπιασε μονοκόμματο σουτ τραντάζοντας το δοκάρι ενώ λίγο πριν την λήξη ήρθε και το 0-3 από τον Βαγγέλη Μεταξά με πολύ όμορφο πλασέ έξω από την περιοχή,επισφραγίζοντας με αυτόν τρόπο ακόμα μια εντυπωσιακή νίκη.