ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΕΔΕΣΣΑΣ "ΦΟΡΗΣ ΓΕΝΤΖΗΣ"
ΩΡΑ 15:00

Kαλημέρα φίλες και φίλοι του Εδεσσαικού...

Μαζί θα παρακολουθήσουμε και την σημερινή αναμέτρηση της ομάδας μας, απέναντι στον Μελιτέα Μελίτης.

Ο αγώνας θα πραγματοποιηθεί στο Δημοτικό Στάδιο Έδεσσας "Φόρης Γεντζης" και θα ξεκινήσει στις 15:00.

Αισίως έχουμε φτάσει στην 21η αγωνιστική

Στις 6 τελευταίες αγωνιστικές ο Εδεσσαϊκός θα προσπαθήσει για το 6 στα 6 κάνοντας το απόλυτο ,εξαντλώντας όλες τις μαθηματικές πιθανότητες που έχει για την κατάληψη της 2ης θέσης

26η Εδεσσαϊκός-Αρης Παλαιοχωρίου

Η ομάδα μας μετά και την επεισοδιακή ισοπάλια της προηγούμενης αγωνίστικής στην Βέροια έφτασε στους 34 βαθμούς παραμένοντας στην 5η θέση με συντελεστή τερμάτων 34-11.

Ο Μελιτέας Μελίτης την προηγούμενη αγωνιστική πέτυχε την 3η του νίκη επικρατώντας στην έδρα του τον ΠΑΟ Κουφαλίων με 3-1.Παρά την νίκη η ομάδα του Μελιτέα παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 11 βαθμούς έχοντας αποχαιρετίσει την κατηγορία.Στον συντελεστή τερμάτων έχει πετύχει 20 goal από τα οποία τα 13 ο Ρωμαίος,που είναι πρώτος σκόρερ του ομίλου μαζί με τον δικό μας Ιάσωνα Παπαδημητρίου και τον Κανούλα, ενώ δεχθεί 57.

Σε καμία περίπτωση πάντως οι ποδοσφαιριστές του Ηλία Σαπάνη δεν θα πρέπει να υποτιμήσουν τον σημερινό αντίπαλο καθώς ο Μελιτέας έχει δείξει πως είναι μια σκληροτράχηλη ομάδα που δεν τα παρατάει ποτέ ,έχοντας βάλει δύσκολα σε αρτκετές ομάδες.

Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης απαιτείται απόλυτη συγκέντρωση,σοβαρότητα,πειθαρχία.Αυτό που προέχει είναι οι 3 βαθμοί.

Ο καιρός αυτή την ώρα είναι ηλιόλουστος με την θερμοκρασία να φτάνει τους 13 βαθμούς κελσίου κατά την διάρκεια του αγώνα.

Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο κ.Φώτης Σκούτας με βοηθούς τους κ.Γούτα Στυλιανό και Τσιρόνα Σαραφιανό όλοι του Συνδέσμου Χαλκιδικής.Παρατηρητής θα είναι ο κ.Πλάτων Μποζατζίδης από την Θεσσαλονίκη.

Οι δύο ομάδες έχουν έρθει αντιμέτωπες ήδη δύο φορές τόσο σε φιλικό όσο και στον πρώτο γύρο με τους Πράσινους να επικρατούν και τις δύο φορές με 1-3 και 0-3 ατίστοιχα.

Ας θυμηθούμε μαζί τις καλύτερες στιγμές των δύο αναμετρήσεων

Με την ολοκλήρωση της χθεσινής πρωινής προπόνησης ανακοινώθηκε από τον τεχνικό των Πρασίνων Ηλία Σαπάνη και η αποστολή με τους 18 ποδοσφαιριστές για την αυριανή αναμέτρηση απέναντι στον Μελιτέα Μελίτης,η οποία αποτελείται από τους :

Σοϊλεμέζογλου,Βόλτση,Μωυσίδη,Χαραβητίδη,Αβραμίδη,Κίορτση,Κωνσταντινίδη,Πασσαλή,Τούφα,Πούπη,Ιωσηφίδη,Μεταξά,Ταουσιάνη,Καραγιάννη,Τσιάκαλο,Σφέτκο,Λαφαζανίδη και Παπαδημητρίου.

Εκτός έμειναν οι άλλοι 2 τερματοφύλακες Αποστόλου,Βαλαβάνης,οι Μαυρόπουλος,Ντόγος,Γκαρακλίδης,Λατίφι,ο Παπαγεωργίου(συμπλήρωσε 7 κίτρινες) και ο Καρακούτης(τραυματίας)

Με την βαθμολογία να έχει διαμορφωθεί ως εξής

Στα υπόλοιπα νέα, η εβδομάδα κύλησε με έντονους προβληματισμούς και εύλογα ερωτήματα για τα γεγονότα και τα επεισόδια που στιγμάτισαν την αναμέτρηση του Εδεσσαϊκού μέσα στην Βέροια.

Πόσο μάλιστα όταν αυτά έχουν αποδέκτη τον πρόεδρο της ομάδας μας Πέτρο Πασσαλή έναν άνθρωπό στολίδι για το ελληνικό ποδόσφαιρο,που όλα αυτά τα χρόνια τόσο σαν ποδοσφαιριστής όσο και σαν διοικητικός παράγοντας δεν δημιούργησε το παραμικρό πρόβλημα.

Δυστυχώς η κάμερα του Εdessaikos tv δεν μπόρεσε να καταγράψει όλα όσα συνέβησαν στο διάδρομο των αποδυτηρίων

Τα οποία ξεκίνησαν κάπως έτσι....

Μεγάλο ήταν και το ενδιαφέρον των φίλων αναγνωστών στο live του αγώνα που ξεπέρασε τις 7000 προβολές.

Σαν σήμερα ακριβώς πριν από 17 χρόνια στις 3 Μαρτίου του 2002 στο πένθος βυθίστηκε ο Εδεσσαϊκός και όλη η πόλη της Εδεσσας καθώς ο Τάσος Μπέλλος χάνει την μάχη για την ζωή,μετά από άνισο αγώνα με την επάρατη νόσο.

Ο Τάσος Μπέλλος ήταν ένας από τους ανθρώπους που χαιρόσουν να μιλάς με τις ώρες μαζί του για ποδόσφαιρο,ένιωθες περήφανος που ήσουν φίλος του.Το πάθος και η αγάπη που είχε και η ενέργεια που έβγαζε για τον Εδεσσαικό ήταν κάτι παραπάνω από το συνηθισμένο,ζούσε για αυτό.Γεννήθηκε στις 4 Μαίου του 1952 και από μικρό παιδί τον κέρδισε το ποδόσφαιρο.Εκάνε τα πρώτα του βήματα στον Ερμή Αμυνταίου.Στον Εδεσσαικό ήρθε το 1971 σε ηλικία 18 ετών και αμέσως καθιερώθηκε ως βασικός και αναντικατάστος.Από την πρώτη στιγμή έγινε ο πρωταγωνιστής.Οι επιδόσεις του με τα χρώματα των Πρασίνων δεν αφήσαν ασυγκίνητο τον ομοσπονδιακό προπονητή Αλκέτα Παναγούλια με αποτέλεσμα να γίνει ο πρώτος ποδοσφαιριστής στην ιστορία που εαν και αγωνίζονταν στο πρωτάθλημα της Β'Εθνικής φόρεσε την φανέλα της Εθνικής ομάδας συμμετέχοντας στους Μεσογειακούς αγώνες του 1975 στο Αλγέρι.Ο Τάσος ήταν ένα δεκάρι από τα λίγα.
Έκοβε,μοίραζε,σκόραρε μα πάνω από όλα ήταν ο ηγέτης.Η φυσιογνωμία που εμψυχώνε τους συμπαίκτες του,και αυτός που τους έδινε δύναμη και κουράγιο να συνεχίσουν.Ήταν αυτός που με τις κινήσεις του θα ξεσήκωνε τον κόσμο στις κερκίδες.Στον Εδεσσαικό αγωνίστηκε ως το 1978,όταν και αποχώρησε προσωρινά για να παίξει για δύο χρόνια στην Κοζάνη.Το 1980 επιστρέφει στην μεγάλη του αγάπη με την οποία κατακτά το πρωτάθλημα της ενιαίας Γ'Εθνικής και την άνοδο στην νεοσύστατη Β'Εθνική.Αγωνίστηκε ως το 1986 όπου και αποσύρθηκε από την ενεργό δράση σε ηλικία 34 χρόνων έχοντας 364 συμμετοχές σε εθνικές κατηγορίες πετυχαίνοντας 64 goal.Νωρίτερα είχε αγωνιστεί επίσης στην Εθνική ομάδα του Πυροσβεστικού Σώματος και στην Εθνική Ελπίδων.Αμέσως μετά ακολούθησε προπονητική καριέρα αρχικά ως συνεργάτης διάφορων τεχνικών του Εδεσσαϊκού (Μουσελεμιδης-Παπαϊωάννου) και στην συνέχεια σε διάφορες επαγγελματικές και ερασιτεχνικές ομάδες του Νομού αλλά και της ευρύτερης περιοχής όπως ο Αλμωπος Αριδαίας,ο Απόλλων Κ.Βρύσης,η Νίκη Αξού,η Δόξα Μανδαλου και ο Ηρακλής Πτολεμαΐδας.Το 1996 ανέλαβε την Μικτή ομάδα νέων του Νομού ενώ το 1997 επέστρέψε για μικρό χρονικό διάστημα στο τεχνικό team του Εδεσσαικού ως συνεργάτης του Βραζιλιάνου Luis Villa.Πριν ακριβώς δεκαεπτά χρόνια στις 3 Μαρτίου του 2002,δυστυχώς ο Τάσος χάνει την μάχη για την ζωή,μετά από άνισο αγώνα με την επάρατη νόσο.Εκτός από την αγαπημένη του σύζυγο Βάσω άφησε πίσω και τρεις καταπληκτικές κόρες την Μαρία,την Ελευθερία και την Δήμητρα.Σίγουρα στον Εδεσσαικό δεν θα τον ξεχάσουμε ποτέ...

Στις 13:30 είναι προγραμματισμένο το ραντεβού των ποδοσφαιριστών

Συγκεντρώθηκαν οι ποδοσφαιριστές του Εδεσσαικου ενω στις 13:15 έφτασε και η αποστολή του Μελιτεα

Σε λίγα λεπτά θα έχουμε ενδεκάδες
Ο Ηλίας Σαπανης ξεκινάει με τους:

Σοιλσεμεζογλου,Κωνσταντινίδης,Κιορτσης,Χαραβητιδης,Μωυσιδης,Πασσαλης,Τουφας,Μεταξας,Ταουσιανης,Παπαδημητρίου και Λαφαζανιδη

Για τον Μελιτεα θα ξεκινησουν οι
Μαυροματιδης,Γιωσης,Σεκουλιδης,Μωυσιαδης,Αγγελου,Ντονος,Ζωσιος,Μπατσωτσος,Μπατμας,Λεζακης κσι Ρωμαίος

Πρώτοι για ζέσταμα οι Σοιλεμεζογλου και Βολτσης

Ακολουθούν και οι υπόλοιποι

Ολοκληρώθηκε το ζέσταμα και για τις δυο ομάδες

Στα αποδυτήρια οι δυο ομαδες

Ολα ετοιμα για την σέντρα

Ο αγώνας ξεκίνησε

1ο λεπτο πρώτη καλή στιγμή για τον Εδεσσαικο,ο Παπαδημητρίου βγήκε μόνος από τα δεξιά το πλασέ του όμως πέρασε ελάχιστα αουτ.

6o λεπτό ωραία συνεργασία των Πρασίνων ο Μεταξάς υποδεικνύεται λανθασμένα ως offside

8o λεπτο νεο offside στον Λαφα

10ο λεπτό Ο Μεταξάς έσπασε την μπάλα προς το ύψος της μικρης περιοχής όμως ο Μαυροματιδης πρόλαβε τον Λαφα.

15ο λεπτο νέο offside απο τον α βοηθο και πάλι στον Λαφα

18ο λεπτο Εντυπωσιακή απόκρουση του Ραφα σε απευθείας εκτέλεση φαουλ

21ο τεράστια ευκαιρία για τον Εδεσσαικο να ανοίξει το σκορ ,ο Κωνσταντινίδης έστρωσε στον Λαφα πλάσαρε απο το ύψος της μικρής περιοχής με την μπάλα να γλείφει το οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει άουτ

24ο λεπτο Νέα τεράστια ευκαιρία για τον Εδεσσαικο,ο Λαφα έστρωσε με το κεφάλι στον Μεταξά ο Βαγγελης πλάσαρε ελάχιστα αουτ

Ο Εδεσσαικος έχει εγκατασταθεί στα καρε του Μελιτεα με το γκολ να είναι θέμα χρονου

Γκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ 1-0

Στο 25ο λεπτό ο Εδεσσαικος ανοίγει το σκορ με τον Ιασωνα Παπαδημητρίου με κοντινή προβολή μετά απο πάσα του Μωυσιδη

27ο λεπτο σουτ του Ταου εξω απο την περιοχή αουτ

31ο λεπτο πλασέ του Παπαδημητρίου μετά απο πάσα του Πασσαλη στα χέρια του τερματοφύλακα η μπάλα

35ο λεπτο μετά απο εκτέλεση φαουλ πλασε του Λαφα δυσκολη απόκρουση του Μαυροματιδη σε κόρνερ
Ως μη γενόμενη η φάση καθως ο βοηθος σήκωσε και παλι offside

Γκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ 2-0

Ο Εδεσσαικος διπλασιάζει τα τέρματα του στο 38ο λεπτό
Σκόρερ ο Δημήτρης Λαφαζανιδης με κοντινό σουτ μετά απο εξαιρετική σέντρα του Παπαδημητρίου

40ο λεπτο νέα υπόδειξη οffside στον Λαφα

45ο λεπτό πέναλτι για τον Εδεσσαικο σε ανατροπή του Κιορτση μετά απο ασιστ του Ταουσιανη

Στην εκτέλεση ο Βαγγέλης Μεταξάς

Γκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ 3-0

Ημίχρονο
Εδεσσαικος-Μελιτεας 3-0

Καταιγιστικος στο πρώτο ημίχρονο ο Εδεσσαικος ο οποιος εχει πετύχει ήδη 3 γκολ και είχε ακομα 3-4 κλασσικές ευκαιρίες