ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΕΔΕΣΣΑΣ "ΦΟΡΗΣ ΓΕΝΤΖΗΣ"
ΩΡΑ 15:00

Kαλημέρα φίλες και φίλοι του Εδεσσαικού...

Μαζί θα παρακολουθήσουμε και την σημερινή αναμέτρηση της ομάδας μας, απέναντι στον ΠΑΟ Κουφαλιων.

Ο αγώνας θα πραγματοποιηθεί στο Δημοτικό Στάδιο Έδεσσας "Φόρης Γεντζης" και θα ξεκινήσει στις 15:00.

Αισίως έχουμε φτάσει στην 22η αγωνιστική

Στις 5 τελευταίες αγωνιστικές ο Εδεσσαϊκός θα προσπαθήσει για το 5 στα 5 κάνοντας το απόλυτο ,εξαντλώντας όλες τις μαθηματικές πιθανότητες που έχει για την κατάληψη της 2ης θέσης

5.Εδεσσαικος 37

Η ομάδα μας μετά και την νίκη που πέτυχε την προηγούμενη αγωνιστική απέναντι στον Μελιτεα έφτασε στους 37 βαθμούς παραμένοντας στην 5η θέση με συντελεστή τερμάτων 37-11.

Ο ΠΑΟ Κουφαλιων την προηγούμενη αγωνιστική ήρθε ισόπαλος με 0-0 στην έδρα του κόντρα στον Αγροτικό Αστέρα,παραμένοντας στην 11η θέση της βαθμολογίας με 17 βαθμούς έχοντας ουσιαστικά αποχαιρετίσει την κατηγορία.Στον συντελεστή τερμάτων έχει πετύχει 18 goal ενώ δεχθεί 35.

Σε καμία περίπτωση πάντως οι ποδοσφαιριστές του Ηλία Σαπάνη δεν θα πρέπει να υποτιμήσουν τον σημερινό αντίπαλο καθώς τα Κουφάλια έχουν αποδείξει πως είναι μια σκληροτράχηλη ομάδα που δεν τα παρατάει ποτέ ,έχοντας βάλει δύσκολα σε αρκετές ομάδες.

Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης απαιτείται απόλυτη συγκέντρωση,σοβαρότητα,πειθαρχία.Αυτό που προέχει είναι οι 3 βαθμοί.

Ο καιρός αυτή την ώρα στην πόλη είναι ηλιόλουστος με την θερμοκρασία να φτάνει τους 22 βαθμούς κελσίου κατά την διάρκεια του αγώνα.

Ο ανοιξιάτικος καιρός αποτελεί σύμμαχο και μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία για τους φίλους του Εδεσσαϊκού και γενικά για τους λάτρεις του αθλήματος να έρθουν και να παρακολουθήσουν από κοντά την αναμέτρηση.

Διαιτητής του αγώνα ο κ.Βασίλης Πολυχρονίου με βοηθούς τους κ.Χρήστο Σιδεριδη και Κωνσταντίνο Τριανταφυλλίδη όλοι του Συνδέσμου Καστοριάς.Παρατηρητής θα είναι ο κ.Παναγιώτης Συμεωνιδης
από την Πιερία.

Οι δύο ομάδες έχουν έρθει αντιμέτωπες δύο φορές εφέτος τόσο σε φιλικό όσο και στον πρώτο γύρο με τους Πράσινους να γνωρίζουν την ήττα σε φιλικό προετοιμασίας στην Έδεσσα με 0-2 και να επικρατούν με το εκκωφαντικό 0-4 στα Κουφαλια για το πρωτάθλημα.

ΑΠΕ Λαγκαδα-Αλμωπός Αριδαίας

Με την ολοκλήρωση της χθεσινής πρωινής προπόνησης ανακοινώθηκε από τον τεχνικό των Πρασίνων Ηλία Σαπάνη και η αποστολή με τους 18 ποδοσφαιριστές να ειναι οι :
Σοϊλεμέζογλου,Βόλτση,Μωυσίδη,Γκαρακλίδη,Αβραμίδη,Κιορτση,Κωνσταντινίδη,Μαυρόπουλο,Πασσαλή,Τούφα,Πούπη,Μεταξά,Ταουσιάνη,Τσιάκαλο,Σφέτκο,Ντόγο,Λαφαζανίδη και Παπαδημητρίου.

Εκτός έμειναν οι άλλοι 2 τερματοφύλακες Βαλαβάνης και Αποστόλου,και οι Χαραβητιδης,Ιωσηφίδης,Λατίφι,Παπαγεωργίου,Καραγιάννης και Καρακούτης

Στις 13:30 είναι προγραμματισμένο το ραντεβού των ποδοσφαιριστών.

Το edessaikos.gr θα βρίσκεται από νωρίς στο Φόρης Γεντζης μεταφέροντας όλα τα τελευταία νέα.

Να θυμίσουμε πως η live μετάδοση του αγώνα είναι μια ευγενική χορηγία του κ.Μπάντση - Τεχνικό γραφείο ανελκυστήρων.

Συγκεντρώθηκαν οι ποδοσφαιριστές του Εδεσσαικου ενώ στις 13:30 εφτασε και η αποστολή του ΠΑΟ Κουφαλιων.

Σε λιγα λεπτά θα έχουμε και ενδεκάδες

Ο τεχνικός των Πρασίνων Ηλιας Σαπανης θα ξεκινήσει με τους Σοιλεμεζογλου,Κωνσταντινίδη,Κιορτση,Μωυσιδη,Αβραμιδη,Πασσαλη,Ταουσιανη,Τουφα,Παπαδημητρίου,Μεταξά και Λαφαζανιδη.

Βγήκαν για ζέσταμα οι δύο ομάδες

Ολοκληρώθηκε η προθέρμανση ,στα αποδυτήρια οι δυο ομάδες

Ολα έτοιμα για την σέντρα

Ο αγωνας ξεκίνησε

Φτάσαμε στο 10ο λεπτο

Έμμεσο φάουλ για τα Κουφαλια στο 10ο ,ο α' βοηθος είδε το Ράφα να πιάνει την μπάλα αντικανονικα

Η μπάλα στο τοίχος

Γκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ
Ο Εδεσσαικος ανοίγει το σκορ στο 12ο λεπτο με τον Βαγγέλη Μεταξά με δυνατό σουτ απο το υψος της μικρής περιοχής,μετά απο ασίστ του Παπαδημητρίου

Γκολ 1-1 Στο 23ο λεπτο τα Κουφαλια ισοφαριζουν μετά απο σεντρα απο τα αριστερά και κατευθείαν πλασέ απο το ύψος της μικρής περιοχής

Φτασαμε στο 30ο λεπτο το 1-1 παραμένει

31ο λεπτο Πολυ ωραιο σουτ του Παπαδημητρίου εξω απο την περιοχή η μπάλα γλείφει το οριζόντιο δοκάρι

34ο λεπτο εκτέλεση φαουλ για τον Εδεσσαικο απο τα αριστερά με τον Τουφα,πέρνει την κεφαλιά ο Μωυ με την μπάλα να περνάει αουτ

Μεγάλη ευκαιρία για τους Πράσινους με τον Παπαδημητρίου να πλασάρει ελάχιστα αουτ

Έχει πάρει πλήρως τα ηνία ο Εδεσσαικος που πιεζει πλεον στο μισο γήπεδο.

Τεράστια ευκαιρία στο 42ο λεπτο για τον Εδεσσαικο με τον Μεταξά και τον Λαφα να μην μπορουν να πλασαρουν την μπάλα.

Αποχωρουν οι Τουφας και Αβραμίδης και θα μπουν οι Γκαρακλιδης και Ντογος

62o Καλή ανάπτυξη για τον Εδεσσαικο ο Ιασων βρέθηκε μονος με τον τερματοφύλακα το πλασέ του όμως ήταν αδύναμο

Μπήκαμε στις καθυστερήσεις

Γκολ για τον Εδεσσαικο με τον Μεταξά ,ακυρώνεται όμως απο τον διαιτητή ως επιθετικό φαουλ