ΩΡΑ 16:00

Kαλημέρα φίλες και φίλοι του Εδεσσαικού...

Μαζί θα παρακολουθήσουμε και την σημερινή αναμέτρηση της ομάδας απέναντι στην ΑΠΕ Λαγκαδά.

Ο αγώνας θα πραγματοποιηθεί στο γήπεδο του Λαγκαδά και θα ξεκινήσει στις 16:00.

Να θυμίσουμε πως η live μετάδοση του αγώνα είναι μια ευγενική χορηγία του κ.Μπάντση - Τεχνικό γραφείο ανελκυστήρων.

Στην 5η θέση της βαθμολογίας η ομάδας μας με 41 βαθμούς διαθέτοντας την 3η καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος έχοντας σημειώσει 41 goal (1,64 μ.ο) πίσω από Βέροια με 47 και Αρη Παλαιοχωρίου με 42.

Στα μετόπισθεν οι Πράσινοι διαθέτουν την 2η καλύτερη άμυνα έχοντας δεχθεί 13 τέρματα (0,52 μ.ο)πίσω από την Νίκη Αγκαθιάς που έχει δεχθεί 11.

Ο σημερινός αντίπαλος από την άλλη έχει αποχαιρετίσει εδώ και καιρό την κατηγόρια.Αξιοσημείωτο γεγονός βέβαια είναι ότι ο τελευταίος βαθμός του Λαγκαδά ήταν στην 'Εδεσσα στις 15 Δεκεμβρίου.Από τότε η ομάδα της ΑΠΕΛ μετρά 12 συνεχόμενες ήττες έχοντας παθητικό τερμάτων 3-36 !!!

Δύο χαμένοι βαθμοί στο πρώτο γύρο ανάμεσα στους πολλούς που χάθηκαν στο Φόρης Γεντζής κυρίως από διαιτητικά λάθη και στέρησαν από την ομάδα μας να πραγματοποιήσει την υπέρβαση

Ας θυμιθούμε τι είχε συμβεί στο πρώτο γύρο

Την πέρσινη χρονιά ο Εδεσσαϊκός πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του είχε επικρατήσει μέσα στον Λαγκαδά με 0-3 με σκόρερς τους Ταουσιάνη,Παπαγεωργίου και Σκαθαρούδη.

Δυστυχώς σε εκείνο το παιχνίδι δεν είχε επιτραπεί η βιντεοσκόπηση του αγώνα.Αντι αυτού παρακολουθήστε πλάνα από την παρακάμερα του Edessaikos tv

Ο καιρός τελικά αναμένεται κατά την διάρκεια του αγώνα να είναι συννεφιασμένος  με την θερμοκρασία να φτάνει στους 19 βαθμούς κελσίου.

Να τονίσουμε ότι το γήπεδο του Λαγκαδά διαθέτει μια κερκίδα για όσους φίλους θέλουν να ταξιδέψουν με την χιλιομετρική απόσταση να είναι στα 97km.

Η αποστολή του Εδεσσαικού θα αναχωρήσει γύρω στις 12:45

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της 25ης αγωνιστικής δεν υπάρχει κάποιο derby με την κατάσταση πλέον στην κορυφή να έχει ξεκαθαρίσει αρκετά,καθώς όπως όλα δείχνουν η Τρίγλια θα είναι η ομάδα που θα κατακτήσει την 2η θέση,

Δείτε τη βαθμολογία

Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο κ.Δημητριάδης Στέφανος με βοηθούς τους κυρίους Κώστογλου Ηλία και Χρυσαϊδη Σταύρο όλοι του Συνδέσμου Χαλκιδικής.Παρατηρητής θα είναι ο κ.Στάθης Φυρινίδης από την Πιερία.

Είχε σφυρίξει τον Εδεσσαϊκό και στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κόντρα στον Ολυμπιακό Κυμίνων

Με την ολοκλήρωση της χθεσινής προπόνησης ανακοινώθηκε από τον τεχνικό των Πρασίνων Ηλία Σαπάνη και η αποστολή με τους 18 ποδοσφαιριστές για την αυριανή αναμέτρηση απέναντι στην ΑΠΕ Λαγκαδά,η οποία αποτελείται από τους :
Σοϊλεμέζογλου,Βόλτση,Γκαρακλίδη,Μωυσίδη,Αβραμίδη,Κιόρτση,Κωνσταντινίδη,Παπαγεωργίου,Πασσαλή,Τούφα,Ιωσηφίδη,Πούπη,Ταουσιάνη,Ντόγο,Σφέτκο,Τσιακαλο,Λαφαζανίδη και Παπαδημητρίου.

Εκτός έμειναν οι άλλοι 2 τερματοφύλακες Αποστόλου,Βαλαβάνης,ο τιμωρημένος Χαραβητιδης και οι Λατιφι,Μαυροπουλος,Καραγιάννης,Μεταξας,Καρακούτης

Έφτασε η αποστολή του Εδεσσαικου στον Λαγκαδά

Σε λίγα λεπτά θα έχουμε ενδεκάδες

Ο Εδεσσαικος ξεκινάει το παιχνίδι με τους :Βολτση,Κωνσταντινίδη,Κιορτση,Μωυσιδη,Αβραμίδη,Πασσαλη,Τουφα,Παπαγεωργίου,Ντογο,Ταουσιανη και Παπαδημητρίου

17ο Καλό σουτ του Ντογου εξω από τη περιοχή στα χέρια του τερματοφύλακα

25ο λεπτο Μεγάλη διπλή ευκαιρια για τον Εδεσσαικο ,διαγώνιο σουτ του Παπαδημητρίου δύσκολη απόκρουση του τερματοφύλακα ,νεο σουτ εξω απο την περιοχή του Τούφα με ακροδάχτυλα ο τέρμας σε κόρνερ

Γκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ 0-2
Στο 40ο λεπτό ο Εδεσσαικος διπλασιάζει τα τέρματα του και πάλι με τον Παπαδημητρίου με κοντινό πλασέ

Ημίχρονο στον Λαγκαδα
ΑΠΕΛ-Εδεσσαικος 0-2

Με 3 αλλαγές ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο ο Ηλίας Σαπανης

Στον αγωνιστικό χώρο πέρασαν οι Πουπης,Σφετκος και Τσιακαλος στις θέσεις των Παπαγεωργίου,Ντογου και Κιορτση.

Το περιβραχιονιο θα το πάρει ο Μωυσιδης

Στο 60ο λεπτο το 0-2 παραμένει

Κλείνουν οι αλλαγές στο 62ο λεπτό
Αποχωρεί ο Πασσαλης και στην θέση του περναει ο Λαφαζανιδης

59ο λεπτο πολυ καλη στιγμή για το 0-3,ο Τσιακαλος χάνει όμως το τετ τα τετ

Στην συνέχεια της φασης ο Πουπης κανει το σουτ η μπάλα στα πόδια του Τούφα πλασε δύσκολη απόκρουση του τερματοφύλακα σε κόρνερ

Στην εκτέλεση στο 65ο λεπτό κεφαλιά του Λαφα στα χέρια του τερματοφύλακα η μπάλα

68ο λεπτο σουτ του Ταουσιανη έξω απο τη περιοχή στα χέρια του τερματοφύλακα

71ο λεπτό νεα καλή στιγμη για τον Εδεσσαικο απευθείας εκτέλεση φαουλ απο τον Τουφα,δύσκολη απόκρουση κόντραρει σε σώματα η μπάλα κσι τη τελευταία στιγμή διώχνει ο αμυντικός πσνω στη γραμμή

72ο σέντρα του Τούφα κοντινη προβολή του Παπαδημητρίου ψηλά άουτ η μπάλα

76ο λεπτο σουτ εξω απο την περιοχή του Τσιακαλου λιγο αουτ

82ο λεπτο μια ακόμα χαμένη ευκαιρία σέντρα του Σφετκου κοντινό σουτ του Παπαδημητρίου απίστευτη επέμβαση απο το τερματοφύλακα

Γκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ 0-3
Σκόρερ ο Βασίλης Πουπης με καρφωτη κεφαλιά στο 83ο μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τούφα