Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου 2015

ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΓΩΝΑ

Κάνοντας μια γρήγορη ανάλυση του σημερινού αγώνα,θα προσπαθήσουμε να σας μεταφέρουμε όλα όσα έγιναν και όλα όσα είδαμε σήμερα στον Εξαπλάτανο.Η απόψη αυτή εκφράζει εμένα προσωπικά,δεν έχει σκοπό να διχάσει παρά μόνο να αφυπνίσει.'Οποιος συμφωνεί καλώς όποιος δεν συμφωνεί πάλι καλώς.Μουδιασμένα μπήκε ο Εδεσσαικός στα πρώτα λέπτα του αγώνα δείχνοντας αρκετά αιφνιδιασμένος,σαν να βρίσκεται στα χαμένα από την πίεση της Δόξας.Μόλις στο 5 λεπτό ο Σερέτης αντίκρυσε κίτρινη κάρτα με περρίσια ευκολία από τον διαιτητή.Λίγα λεπτά αργότερα δεύτερη κίτρινη κάρτα στην ομάδα μας ενώ σε αντίστοιχα φάουλ οι ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων δεχόντουσταν μόνο παρατήρηση.Στο 20 λεπτό και ενώ ο διαιτητής βρισκόταν κοντά στο κέντρο σε μιά πολύ δύσκολη φάση είδε πέναλτυ.Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει μαρκάρισμα αλλά όπως μας διαβεβαίωσε o καμεραμάν από το replay είναι φάουλ και όχι πέναλτυ.Επιφυλασόμαι μέχρι να το δω με τα ίδια μου τα μάτια.Σε ένα ματς που ο Εδεσσαικός δεν έπαιζε καθόλου σκληρά είχε καταφέρει σε είκοσι λεπτά να έχει ήδη 3 κίτρινες έναντι μηδενός του αντιπάλου.Και επειδή δεν ψάχνω για δικαιολογίες όλα αυτά τα παραβλέπω και τα αφήνω γιατί ουτώς ή άλλως ήμασταν κακοί.Επί την ευκαιρία κύριοι της Επς μήπως μπορείτε να μας απαντήσετε γιατί ο κύριος Ατζαμιδάκης ξεκίνησε το παιχνίδι χωρίς να έχει δηλωθεί γιατρός αγώνα από την γηπεδούχο ομάδα???Μήπως μπορείτε να μας απαντήσετε γιατί ο Εδεσσαικός είναι η μοναδική ομάδα που επαίξε Τετάρτη και Σάββατο ενώ όλες οι άλλες είχαν την ευκαιρία μιάς ή και δύο ακόμα ημέρες περισσότερης ξεκούρασης.Φυσικά και όχι.
Μετά το 1-0 ο Εδεσσαικός προσπάθησε να πιέσει με ανορθόδοξο τρόπο και χώρις ιδιαίτερο αποτέλεσμα εκτός από δύο φάσεις από φάουλ,όπου σε αντίστοιχες κεφαλιές του Λαφαζανίδη η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Λ.Δημητριάδη.Στην επανάληψη η ομάδα μπήκε σαφώς καλύτερα,πάτησε την μπάλα κάτω και έλεγχε απόλυτα το ματς.Ο αγωνιστικός χώρος είχε βαρύνει για τα καλά καθώς η βροχή όλο και δυνάμωνε,κάτι που έκανε ακόμα πιο δύσκολες τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.Στο 60 λεπτό και κόντρα στην ροή σε ένα φάουλ στο κέντρο ο Ουζούνης δέχθηκε και δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας τον Εδεσσαικό με 10 παίκτες.Σε εκείνο το σημείο ο Βαγγέλης Ντίσιος πέρασε τον Πούπη στην θέση του Μεταξά κάνοντας την μία και μοναδική αλλαγή.Παρόλα που παίζαμε με 10 δεν άλλαξε και κάτι καθώς ο Εδεσσαικός σύνεχισε να παίζει την Δόξα στο μισό γήπεδο.Στο 73 λεπτό και μάλλον επειδή ο Ατζαμιδάκης ένιωθε τύψεις απέβαλε με δεύτερη κίτρινη και τον Φ.Ιωαννίδη της Δόξας.Στο 75 λεπτό ίσως έγινε η φάση του αγώνα όταν σε φάουλ του Βοτάρη από τα πλάγια η μπάλα πέρασε παράλληλα με την γραμμή της εστίας της Δόξας,με 3 πράσινους να κάνουν προβολή και να μην την προλαβαίνουν.Στα λίγα λεπτά καθαρού χρόνου που παίξαμε στο δεύτερο ημίχρονο κάθως είχαμε πολλούς μυικούς τραυματισμούς της γηπεδούχου ομάδας ο Εδεσσαικός έχασε άλλες 2-3 καλές ευκαιρίες προς το τέλος με χαρακτηριστικές το τετ τα τετ του Παλημάνη και το σουτ του Λάφα προς το τέλος.
Αυτό που προέχει πάντως αυτή την στιγμή είναι η απόλυτη ψυχραιμία,να μάθουμε όλοι από τα λάθη μας και να ηρεμήσουμε.Και όπως λέει το ρητό μπορεί να χάθηκε μια μάχη αλλά όχι και ο πόλεμος,