Κυριακή 15 Νοεμβρίου 2015

Αποτέλεσμα εικόνας για ΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ
ΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ-ΑΡΗΣ ΑΜΠΕΛΕΙΩΝ 4-0

Σε ένα ματς που έκρυβε πολλές παγίδες και ιδιατερότητες λόγω των τελευταίων γεγονότων ο Εδεσσαικός παρουσιάστηκε απολύτως σοβαρός και πειθαρχημένος και κέρδισε εύκολα όπως δείχνει και το σκορ τον μαχητικό 'Αρη Αμπελειών με 4-0.
Χωρίς ουσιαστικά να κάνει κάποια ριζική αλλαγή ο Δημήτρης Πασχαλίδης στο ντεμπούτο του ως προπονητής προτίμησε ένα καθαρό 4-2-3-1.Κάτω από τα δοκάρια έκατσε ο Κατρατσέας,στα στόπερ έπαιξαν οι Petrov και Παπαηλίας ενώ τα μπακ ήταν οι Παπουλίδης και Νέδος.Στα χαφ το δίδυμο ήταν οι Βοτάρης-Σερέτης,εξτρέμ οι Τζούρτζος με τον Χωραφά.δεκάρι ο Παλημάνης και κορυφή ο Λαφαζανίδης.'Ολοι τους ήταν διακριθέντες χωρίς πραγματικά να υστερεί κανείς θυμίζοντας την ομάδα του καλοκαιριού.
'Απο την αρχή του αγώνα ο Εδεσσαικός πίεσε,δημιούργησε φάσεις με το 1-0 να γίνεται στο 20 λεπτό με τον Λαφαζανίδη να περνά δύο αντιπάλους να σουτάρει να αποκρούει ο τερματοφύλακας και στην συνέχεια της φάσης ο Παλημάνης με νέο σουτ να γράφει το 1-0.Απο εκεί και πέρα ο Εδεσσαικός θα μπορούσε σε άλλες 3 με 4 περίπτωσεις να διπλασιάσει τα τέρματα του αλλά ο πολύ καλός τερματοφύλακας του 'Αρη Αμπελειών έλεγε συνεχώς όχι.Κάπως έτσι κύλησε το πρώτο ημίχρονο με την ομάδα μας να είναι πολύ καλή και στα μετόπισθεν χωρίς να κινδυνεύσει.'Ενα γρήγορο γκολ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έβαλε τέλος στα όνειρα των ανθρώπων από τις Αμπελείες για κάτι θετικό από το σημερινό μάτς.Στο 47 λεπτό ο Βοτάρης εκτέλεσε κόρνερ και ο Σερέτης με όμορφη κεφαλιά διπλασιάσε τα τέρματα της ομάδας μας,μέσα σε έντονους πανυγηρισμούς.Λίγο αργότερα σειρά πήρε ο νεαρός Χωραφάς όπου μετά από ασιστ του Λάφα πλάσαρε άψογα διαμορφώνοντας το 3-0 ενώ το 4-0 έγινε σχεδόν με τον ίδιο τρόπο όπου ο Ρέντι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Εδεσσαικού.
Μετά και από την νίκη η ομάδα μας έφτασε τους 14 βαθμούς μειώνοντας στους -5 από την κορυφή.