ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΕΔΕΣΣΑΣ ''ΦΟΡΗΣ ΓΕΝΤΖΗΣ''
ΩΡΑ 15:00

Καλημέρα σας φίλες και φίλοι του Εδεσσαικού

Όπως κάθε Κυριακή έτσι και σήμερα θα παρακολουθήσουμε παρέα την αναμέτρηση της αγαπημένης μας ομάδας κόντρα στην αντίστοιχη του Μέγα Αλέξανδρου Αρσενίου.

Βρισκόμαστε στην 14η αγωνιστικη η οποία είναι και η πρεμιέρα του δεύτερου γύρου.

Ο Εδεσσαικός έχει 31 βαθμούς με απολογισμό (10-1-2)

Ο συντελεστής τερμάτων της ομάδας μας είναι 33-6 διαθέτοντας την καλύτερη άμυνα και επίθεση του πρωταθλήματος.

Σήμερα το συγκρότημα του Γιώργου Νασιόπουλου θα επιδιώξει να πετύχει την 11η νίκη φτάνοντας στους 34 βαθμούς,ξεπερνώντας την Δόξα Μαυροβουνίου

Μια νίκη που θα μας φέρει μόνους πρώτους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα καθώς εχθές στην Κρύα Βρύση ο Απόλλων με την Δόξα έμειναν στο 1-1 στο ντέρμπυ της αγωνιστικής.

'Ένα ματς που παρακολούθησαν από κοντά και αρκετοί ποδοσφαιριστές του Εδεσσαικού

Ας δούμε πως έχει διαμορφωθεί η βαθμολογία μέχρι τώρα

1.Δόξα Μαυροβουνίου 32 (14)
2.Εδεσσαικός 31 (13)
3.Δόξα Εξαπλατάνου  29 (13)
4.Εθνικός Γιαννιτσών 26 (14)
5.Απόλλων Κ.Βρύσης 23 (14)

Ο σημερινός αντίπαλος βρίσκεται στην τελευταία θέση έχοντας 9 βαθμούς (2-3-8) με συντελεστή τερμάτων (14-34)

Οι νεοφώτιστοι στην Α1 έχουν προπονητή εδώ και λίγες ημέρες τον Ρουλη Παυλίδη,έναν άνθρωπο που πρόσφερε τα μέγιστα επί συνεχή έτη στην Ακαδημία του Εδεσσαικου.

Η διοίκηση του συλλόγου αποφάσισε να τον βραβεύσει παραδίδοντας τιμητική πλακέτα για το ήθος και προσφορά του,όλα αυτά τα χρόνια.

Εν τω μεταξύ mvp της προηγούμενης αγωνιστικής ανακηρύχθηκε ο Γρηγόρης Προυντσης,ο οποίος θα απολαύσει ένα όμορφο βράδυ με την παρέα του στο cafe bar duomo.

Τα γενέθλια του έχει σήμερα ο ποδοσφαιριστής της ομάδας μας Γιώργος Μπάρμπας ο οποίος εδώ και λίγες ημέρες απολαμβάνει την άδεια απολύσεως από τον στρατό.

Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο κ.Γιάγκος με βοηθούς τον κ.Αλατζα και την κ.Τσαλγινη.Παρατηρητής θα είναι ο κ.Παπαδόπουλος.

Να θυμίσουμε στους φίλους της ομάδας ότι πριν αλλά και κατά την διάρκεια του αγώνα θα πραγματοποιηθεί με πρωτοβουλία του Εδεσσαικου δειγματοληψία για εθελοντές δότες μυελού των οστών.

Ο καιρός κατά την διάρκεια του παιχνιδιού αναμένεται καλός με την θερμοκρασία να φτάνει τους 16 βαθμούς

Μείνετε συντονισμένοι...

Στον αγώνα του πρώτου γύρου ο Εδεσσαικος είχε επιβληθεί σχετικά εύκολα σε ένα ματς που σίγουρα δεν θα θέλει να θυμάται ο Γιώργος Παπαστεργίου λόγω του τραυματισμού του με 0-3.

Τα goal σε εκείνο το παιχνίδι είχαν πετύχει οι Παπαστεργίου,Βλαδοβιτης και Τσεγανης.

Στο παρακάτω link μπορείτε να θυμηθείτε τι ακριβώς είχε συμβεί.

Σε λίγη ώρα θα συγκεντρωθούν οι ποδοσφαιριστές του Εδεσσαικου.

Ανακοινώθηκε πριν από λίγο η ενδεκάδα του Εδεσσαικού
Ο Γιώργος Νασιόπουλος θα ξεκινήσει με τους
Βόλτση,Βλαδοβίτη.Κιόρτση,Παπαηλία,Πούπη,Παπαγεωργίου,Ρέτζια,Προύντση,Μεταξά,Μπάρμπα και Κάρτζιο.

Αναπληρωματικοί είναι oι:
Λαφαζανίδης,Παπουλίδης,Κουμπούς,Αποστόλου,Καράμπελας,Παπαστεργίου και Τσιρλίδης

O Μ.Αλέξανδρος Αρσενίου θα παραταχθεί με τους :
Καρυπίδης,Τσαούσης,Γεωργιάδης,Σασαρίδης,Κωνσταντινίδης,Αργυρόπουλος,Γιάνκου,Σφύρτσης,Γκοτζαμανίδης,Γάτσος,Καραφουλίδης ενώ στον πάγκο θα κάτσουν οι  Σαρίδης,Ντουραχίδης και Γιαννέλης.

Έχει στηθεί το stand για τους εθελοντές δότες μυελού των οστών.

Λίγο πριν την σέντρα η διοίκηση της ομάδας βραβεύει οπως είπαμε και πιο πριν τον Ρουλη Παυλίδη.Την βράβευση κάνει ο επί χρόνια συνεργάτης του Σωτήρης Δραγούμης.

Όλα έτοιμα για ξεκινήσει το παιχνίδι.

8 λεπτό της αναμέτρησης με τον Εδεσσαικο να έχει τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού.

14 λεπτό.Ωραία συνεργασία Καρτζιου-Μπάρμπα το σουτ του τελευταίου όμως το μπλοκάρει ο Καρυπιδης.

15 λεπτό.Για λίγο δεν προλαβαίνει την μπάλα ο Μεταξάς που έβγαινε μόνος με τον τερματοφύλακα.

16 λεπτό.Σουτ του Παπαγεωργίου λίγο άουτ.

Πιέζει ο Εδεσσαικος

Δοκάρι στο 17 λεπτό σε τετ τα τετ του Μεταξά.

23 λεπτό πλασέ του Ρετζια λίγο άουτ

27 λεπτό νέο σουτ του Μεταξά πάλι όμως η μπάλα καταλήγει άουτ.

28 λεπτό.Τεράστια απόκρουση του Καρυπιδη σε σουτ του Παπαγεωργίου.

Κατά κύματα επιτίθεται ο Εδεσσαικος που είναι όμως πολύ επιπόλαιος στην τελική προσπάθεια.

33 λεπτό.Σουτ του Μεταξά άουτ.

40 λεπτό Πλασέ του Μεταξά άουτ

Ημίχρονο
Εδεσσαικος-Μ.Αλέξανδρος Αρσενίου 0-0

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με μια αλλαγή.Μπηκε ο Λαφα στην θέση του Καρτζιου.

46 λεπτό Σουτ του Λαφα άουτ.

51 λεπτό.Ωραία κεφαλιά του Πουπη με την μπάλα να γλείφει το δοκάρι.

60 λεπτό.Δεύτερη αλλαγή για την ομάδα μας.Μπαίνει ο Καράμπελας και βγαίνει ο Προυντσης

Κλείνουν οι αλλαγές.Μπαίνει ο Τσιρλιδης και βγαίνει ο Πουπης.

Σουτ του Τσιρλιδη λίγο άουτ στο 72 λεπτό.

73 λεπτό κεφαλιά του Καράμπελα άουτ

79 λεπτό Τακουνακι του Τσιρλιδη φοβερή απόκρουση του Καρυπιδη.

Γκοοοοοοοοοοοοοολ 1-0
Ο Δημήτρης Λαφαζανιδης με καρφωτή κεφαλιά λύνει τον γόρδιο δεσμό.

Στο 83 λεπτό ο Εδεσσαικος ανοίγει επιτέλους το σκορ

Γκοοοοοοοοοοοοοολ 2-0
Ο Βαγγέλης Μεταξάς με κοντινή προβολή διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας μας.

Τρομερό οριζόντιο δοκάρι στο 90 λεπτό από τον Τσιρλιδη.

Λήξη του αγώνα
Εδεσσαικος-Μ.Αλέξανδρος Αρσενίου 2-0

Ο Εδεσσαικος σημείωσε έστω και εάν έκανε τα εύκολα δύσκολα την 11η νίκη και έφτασε τους 34 βαθμούς.