Σάββατο 11 Φεβρουαρίου 2017

ΓΚΙΝΙΑ,ΑΤΥΧΙΑ,ΓΚΑΝΤΕΜΙΑ,ΚΑΚΟΔΑΙΜΟΝΙΑ.

Άτυχος ο Εδεσσαικος σήμερα στον Εξαπλατανο,καθώς προηγήθηκε με 0-1 χάρις στο γκολ του Λαφα στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου,έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να τελειώσει το ματς και τελικά ισοφαριστηκε στο 93 λεπτό.Το τελικό αποτέλεσμα σίγουρα αδικεί την συνολική προσπάθεια που έγινε σήμερα καθώς θα μπορούσε να είχε καθαρίσει πιο γρήγορα τον αγώνα ο Εδεσσαικος και να πάρει τους 3 πόντους της νίκης,όπως δήλωσε και ο προπονητής της Δόξας Αντώνης Σαπουντζης.
Ο Γιώργος Νασιοπουλος παρέταξε τον Βολτση κάτω από τα δοκάρια,Κιορτση Παπουλιδη στα ακρα και Ουζουνη και Κουμπους στο κέντρο της άμυνας.Παπαγεωργίου και Προυντση στον αξονα,Ρετζια στα αριστερά,Τσιρλιδη στα δεξιά τον Μεταξά ανάμεσα τους και τον Λαφα στην κορυφή.
Ο αγώνας ξεκίνησε συντηρητικά και από τις δύο ομαδες με την πρώτη τελική να ανήκει στην Δόξα στο 10 λεπτό όταν και χρειάστηκε να επέμβει ο Βολτσης.Μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο Εδεσσαικος άρχισε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και να γίνεται απειλητικός.Άρχισε να δημιουργεί επιθετικά και να πλησιάζει με αξιώσεις αλλα τόσο τα σουτ του Παπαγεωργίου και του Μεταξά πήγαιναν πάνω στον Δημητριάδη.Ο Εδεσσαικος έχασε την κλασσική ευκαιρία στο 44 λεπτό όταν σε υποδειγματική σέντρα του Ρετζια ο Τσιρλιδης έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα εκατοστά άουτ.Το γκολ ήρθε στο 47 λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λαφα σε ανατροπή που έγινε στον Τσιρλιδη.Στο δεύτερο ημίχρονο γενικότερα ο Εδεσσαικος πατούσε καλύτερα βρήκε τους διαδρόμους που ήθελε δημιούργησε φάσεις τόσο σε οργανωμένη άμυνα όσο και στις αντεπιθέσεις αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι,με αποτέλεσμα να πληρώσει τον άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου που λέει ότι όταν χάνεις ευκαιρίες και δεν πετυχαίνεις το γκολ τότε το δέχεσαι.
Το τελευταίο σφύριγμα του Φωτιά βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1 ένα αποτέλεσμα που μας πίκρανε και μας στεναχωρεί αλλά αυτό το παιχνίδι τελείωσε και ανήκει στο παρελθόν.Η ομάδα χρειάζεται στήριξη,η προσπάθεια συνεχίζεται καθώς ακολουθεί το ντέρμπι στην Έδεσσα την Κυριακή με την ισοβαθμη πλέον Δόξα Μαυροβουνίου.