ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΕΔΕΣΣΑΣ ''ΦΟΡΗΣ ΓΕΝΤΖΗΣ''
ΩΡΑ 15:00

Kαλημέρα φίλες και φίλοι του Εδεσσαικού

Κυριακή 23 Φεβρουαρίου σήμερα και έχουμε φτάσει αισίως στην 25η αγωνιστική του φετινού μαραθωνίου.

Ο Εδεσσαικός στις 15:00 στο Φόρης Γεντζής αντιμετωπίζει την ομάδα της Θύελλας Σαρακηνών.

Η ομάδα μας βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας  με 38 βαθμούς.

Με συντελεστή τερμάτων 33-15 ο Εδεσσαϊκός διαθέτει την 5η καλύτερη επίθεση και την 4η καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος

Από την άλλη η Θύελλα βρίσκεται στην 5η με 39 βαθμούς

Οι ποδοσφαιριστές που πήρε μαζί του ο τεχνικός του Εδεσσαϊκού Πέτρος Πεχλιβανης είναι οι:
Βασιλειάδης,Παπαγεωργίου,Χαραβητίδης,Κασαπίδης,Μωυσίδης,Μαυρόπουλος,Αβραμίδης,Πούπης,Τούφας,Πασσαλής,Τσελεπης,Ελευθεριάδης, Πέτκος, Φουδούλης, Μεταξάς, Μανιος και Καραδήμος

Στις 13:30 είναι προγραμματισμένο το ραντεβού των ποδοσφαιριστών.

Έχουν απομείνει ακόμα 6 αγωνιστικές με το ενδιαφέρον να βρίσκεται στην ουρά της βαθμολογίας

Και πιο συγκεκριμένα όλοι ψάχνουν τις 2 ομάδες που θα ακολουθήσουν την Φλώρινα, την Αστραπή Μεσοποταμίας και φυσικά την Σειρήνα και τον Άρη Παλαιοχωρίου.

Ας δούμε πως έχει διαμορφωθεί μέχρι τώρα η βαθμολογία
Οι Πράσινοι με μια ενδεχόμενη νίκη σήμερα στην ουσία κλειδώνουν την υπόθεση παραμονή.

Σε συνδυασμό με τους 3 βαθμούς που θα πάρει η ομαδα και το άλλο Σάββατο (3-0 α. α) θα έχει στην ουσία φτάσει στο "μαξιλαράκι" της επικίνδυνης ζώνης.

Εάν βέβαια οι Πράσινοι είχαν καταφέρει να επικρατήσουν στην Φλώρινα (ένα ματς που η μπάλα δεν έμπαινε) ή ακόμα στην Έδεσσα κόντρα στην Νίκη Αγκαθιάς που σπατάλησαν ένα ημίχρονο τώρα ο Εδεσσαϊκός θα μπορούσε να είναι ακόμα και 2ος στην βαθμολογία!!!

30η Εδεσσαϊκός - Φλώρινα

Σε περίπτωση ισοβαθμίας ο Εδεσσαϊκός βρίσκεται πάνω από Αγροτικό και Καλλικράτεια και κάτω από Αγκαθιά

Ενώ τα Τρίκαλα τα είχε κερδίσει στην Έδεσσα με σκορ 2-0 και την Μηχανιώνα με 4-0

Ρεπό η Νίκη Αγκαθιάς

Ηλιόλουστος ο καιρός σήμερα στην πόλη μας, ας ελπίσουμε ο κόσμος να έρθει να στηρίξει την προσπάθεια της ομάδας

Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου οι δύο ομάδες είχαν έρθει ισόπαλες με 1-1 με τον Εδεσσαϊκό να ισοφαριζει στα τελευταία λεπτά με τον Πούπη.

Ενώ είχαν ξανασυναντηθει στις αρχές της χρονιάς για το super cup με τον Εδεσσαϊκό να επικρατεί με σκορ 3-0

Ας θυμηθούμε τα goal και τις καλύτερες στιγμές από εκείνα τα ματς μέσα από την κάμερα του Edessaikos tv

Την Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου θα πραγματοποιηθεί και ο ετήσιος χορός του Εδεσσαϊκού στο κέντρο διασκέδασης "Αρχοντικό"

Η τιμή πρόσκλησης είναι 20€ και περιλαμβάνει πλήρες menu με απεριοριστο ποτό.

Ήδη οι ετοιμασίες έχουν ξεκινήσει από την διοίκηση των Πράσινων που υπόσχονται ένα βράδυ με πολύ Εδεσσαϊκό, πολύ κέφι και φυσικά πολλά πλούσια δώρα!!!

Προέχει όμως ο σημερινός αγώνας

Συγκεντρωθηκαν και οι δύο αποστολες

Πολλά τα πηγαδάκια στον αγωνιστικό χώρο

Σε λίγο θα έχουμε ενδεκάδες

Για τον Εδεσσαϊκό οι Πεχλιβανης-Δαρδανελιωτης επελεξαν τους :
Βασιλειάδη, Κασαπίδη, Μαυρόπουλο, Μωυσίδη, Αβραμίδη, Πασσαλή, Πούπη, Τούφα,Μεταξά, Μάνιο και Καραδήμο

Για την Θύελλα ο Λεωνίδας Μπιλης θα ξεκινήσει με τους :
Φιρινιδη, Ουζούνη, Ρωσση, Πετρουση, Κούμπους, Γαρύφαλλο, Εφραιμιδη, Γκεσιο, Ιωάννου Θωμά κσι Καρτζιο

Βγήκαν για ζέσταμα οι ποδοσφαιριστές

Ολοκληρώθηκε η προθέρμανση

Όλα έτοιμα για την σέντρα

Ο αγώνας ξεκίνησε

5ο λεπτό μεγάλη απόκρουση του Βασιλειάδη μετά από κεφαλιά του Γκεσιου

7ο λεπτό φαουλ από τα πλάγια για τον Εδεσσαϊκό στην εκτέλεση ο Τούφας, στα χέρια του Φυρινιδη η μπάλα

19ο λεπτο πολύ καλή στιγμή ο Μεταξάς πλάσαρε αλλά την τελευταία στιγμή τον πρόλαβε ο αμυντικός

Γκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ
1-0

Στο 20ο λεπτό ο Εδεσσαϊκός ανοίγει το σκορ με φοβερο τελείωμα του Βαγγέλη Μεταξά μετά από ασίστ του Καραδήμου

Έξαλλοι πανηγύρισμοι από όλους που γίνονται ένα κουβάρι

30ο λεπτό μεγάλη ευκαιρία για την Θύελλα να ισοφαρίσει, ο Γκεσιος πλάσαρε τον Βασιλειαδη η μπαλα κατευθυνόταν προς τα δίχτυα και σαν από μηχανής θεός ο Μωυσίδης με φοβερό τάκλιν έδιωξε την μπάλα

40ο λεπτό κορνερ για τον Εδεσσαϊκό θα πηδηξει ψηλά ο Αβραμίδης η κεφαλιά όμως θα περάσει σε αουτ

Λήξη ημιχρόνου
Εδεσσαϊκός-Θυελλα 1-0

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

49ο λεπτό πολύ καλό σουτ του Μεταξά θα περάσει κορνερ
Στην συνέχεια της φασης και της εκτέλεσης κορνερ ο Μωυσίδης θα πάρει την κεφάλια με την μπάλα να περνάει ελάχιστα αουτ

50ο λεπτό νέο σουτ αυτή την φορά από τον Μανιο πάλι κόντρα νέο κορνερ

56ο λεπτό σουτ του Μανιου άρα χέρια του Φιρινιδη

57ο λεπτό μεγάλη στιγμή για το 2-0 ο Μεταξάς έστρωσε στο ύψος της μικρής περιοχής στον Τούφα πλάσαρε η μπάλα βρήκε και στο χέρι του αμυντικού - παιζεται από τον διαιτητή

Αλλαγή για τον Εδεσσαϊκό στο 63ο λεπτό
Θα αποχωρήσει ο σκόρερ Μεταξάς και θα μπει ο Πέτκος

67ο λεπτό δεύτερη αλλαγή
Μπαίνει ο Χαραβητίδης και θα αποχωρήσει ο Καραδήμος

69ο λεπτό η Θύελλα θα πετύχει goal αλλά ακυρώνεται ορθά ως offside με τον διαιτητή να έχει σφυρίξει πολύ νωρίτερα

76ο λεπτό ατομική ενέργεια από τον Πούπη το σουτ όμως θα περάσει αουτ

79ο λεπτό ώραια συνεργασία Πασσαλή - Μάνιο παράλληλα με την εστία η μπάλα, περνάει ανεκμεταλλευτη η ευκαιρία