ΗΡΑΚΛΗΣ-ΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ
ΚΑΥΤΑΝΤΖΟΓΛΕΙΟ ΣΤΑΔΙΟ
ΩΡΑ 16:00

Καλημέρα φίλες και φίλοι του Εδεσσαικού και οχι μόνο...

Σήμερα θα έχουμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι ανάμεσα στον Ηρακλή και τον Εδεσσαικό.

Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο Kαυταντζόγλειο και θα ξεκινήσει στις 16:00

Με την σημερινή αναμέτρηση ολοκληρώνεται και το πρωτάθλημα για την ομάδα μας,μιας άκρως επιτυχημένης χρονιάς.

Ο Εδεσσαικός κατά κοινή ομολογία όλων των αντιπάλων εαν και νεοφώτιστος στην κατηγορία διαθέτοντας ένα ρόστερ με πολύ μικρό μέσο όρο ηλικίας επαίξε καταπληκτικό ποδόσφαιρο πετυχαίνοντας τον στόχο που είχε βάλει αρχικά η διοίκηση.

Για τον Ηρακλή που ήδη έχει κατακτήσει το πρωτάθλημα οι αγωνιστικές υποχρεώσεις του συνεχίζονται καθώς στις 22 Απριλίου ξεκινάνε τα play off οπού θα βρεθεί αντιμέτωπος με τις τις ομάδες του Απόλλων Παραλιμνίου,τον Τηλυκράτη Λευκάδας και τον ΝΠΣ Βόλου.

Από την πλεύρα μας,του ευχόμαστε καλή επιτυχία στους αγώνες μπαράζ και σύντομα να τελειώσει αυτή η περιπέτεια και να βρεθεί εκεί που πραγματικά αξίζει.

Ο Εδεσσαικός βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 41 βαθμούς έχοντας πετύχει 10 νίκες,11 ισοπάλιες ένω έχει ηττηθεί 6 φορές.Ο συντελεστής τερμάτων της ομάδας μας είναι 29-25.

Ο Ηρακλής από την άλλη διαθέτει τόσο την καλύτερη επίθεση όσο και την καλύτερη άμυνα με συντελεστή 60-16

Ένα παιχνίδι που σίγουρα μας πάει σε άλλες εποχές,όταν και οι δύο ομάδες αγωνίζοταν στην ΑΈθνική.

Γυρνώντας το χρόνο πίσω αξίζει να θυμηθούμε παρέα μία από τις μεγαλύτερες νίκες του Εδεσσαικού στην ιστορία του,όταν και πάλι στην τελευταία αγωνιστική ο Εδεσσαικός επικρατούσε του Ηρακλή με 1-2 εξασφαλίζοντας την παραμονή στην Α'Εθνική

Πρόσωπο του αγώνα ο σημερινός πρόεδρος της ομάδας μας Πέτρος Πασσαλής όπου είχε πετύχει ένα εξαιρετικό σε εκτέλεση goal

Διαιτητής του αγώνα ορίστηκε ο κ.Αναστάσιος Ασβεστόπουλος με βοηθούς τους κυρίους Αναστάσιο Ζιγκερίδη και Θεόδωρο Χαραλαμπόπουλο του Συνδέσμου Κιλκίς.Παρατηρητής θα είναι ο κ.Φωτιάδης Γεώργιος από τις Σέρρες.

Στην προιστορία ο Εδεσσαικός σε αγώνες της Α'Εθνικής στο Καυταντζόγλειο έχει 1 νίκη έναντι 4 του Ηρακλή
Αναλυτικά
1992-1993 1-2 Α' Εθνική
1993-1994 1-0 Α' Εθνική
1994-1995 4-1 Α' Εθνική
1995-1996 2-0 Α' Εθνική
1996-1997 3-1 Α' Εθνική

Στον αγώνα του πρώτου γύρου στο κατάμεστο Φόρης Γεντζής οι δυό ομάδες είχαν έρθει ισόπαλες 0-0.Μέσα από το Edessaikos tv ας θυμηθούμε τις καλύτερες στιγμές.

Ο τεχνικός των Πρασίνων Ηλίας Σαπάνης περιέλαβε στην αποστολή όλους τους ποδοσφαιριστές,με την αποστολή να ανακοινώνεται λίγο πριν τον αγώνα.

Ιδιαίτερο το σημερινό παιχνίδι και για τον Ηλία Σαπάνη καθώς έχει συνδέσει το όνομα του με τον Ηρακλή φορώντας την φανέλα του,από τον Ιανουάριο του 97 ως το καλοκαίρι του 2000.

Στο παρακάτω video μπορείται να πρακολουθείσετε πλάνα από την τελευταία προπόνηση των Πρασίνων.

Από την άλλη ο Σπύρος Μπαξεβάνος έχει στην αποστολή του Ηρακλή τους:
Ανδρεάκος,Αμαραντίδης,Αμπάρης,Γιουδας,Καζναφέρης,Καραντασιάδης,Καστριτσέας, Κουρέλλας,Κριτσιάνης,Κρυστάλης,Κυριακίδης,Κωστούλας,Μεντί,Παναγιωτούδης, Παπαδόπουλος,Πτηνόπουλος,Ρεβυθοπουλος,Ροβας,Ται,

Ηλιόλουστος αναμένεται ο καιρός κατά την διάρκεια του αγώνα με την θερμοκρασία να αγγίζει τους 20 βαθμούς σύμφωνα πάντα την μετεωρολογική υπηρεσία.

Ας ξεκινήσουν λίγο νωρίτερα οι φίλοι του Εδεσσαικού που θα ταξιδέψουν σήμερα στην Θεσσαλονίκη καθώς θα υπάρχουν κυκλοφοριακές ρυθμίσεις στην Πέλλα λόγω του Μαραθωνίου.

Όλο το ενδιαφέρον πάντως σήμερα βρίσκεται σε 3 γήπεδα όπου θα κριθεί τελικά ποιές ομάδες θα υποβιβαστούν και ποιες τελικά θα σωθούν.

Στις 12:30 θα αναχωρήσει η αποστολή του Εδεσσαικού

Γυρω στις 14:20 έφτασε η ομάδα του Εδεσσαικου με τους ποδοσφαιριστές να κανουν την πρωτη αναγνωριστική βόλτα.

Σε αριστη κατασταση ο αγωνιστικός χωρος

Εχουμε ενδεκάδες

Ο Ηλίας Σαπανης ξεκινάει με τους
Βολτση,Ουζουνη,Κιορτση,Μωυσιδη,Αβραμιδη,Παπαγεωργίου,Ταουσισνη,Γολιδοπουλο,Καρακουτη,Καράμπελα και Ντογο

Αναπληρωματικοι ειναι οι
Μεταξας,Πουπης,Σφετκος,Παπουρτζης,Σισκος,Χαραβητιδης,Σκαθαρουδης

Βγηκαν για ζεσταμα και οι δυο ομαδες

Ολοκληρώθηκε πριν απο λιγο η προθέρμανση,στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγιες οι ποδοσφαιριστές

Ολα ετοιμα για την έναρξη του αγωνα

Σέντρα

Πρωτη καλη στιγμη του παιχνιδιου για τον Εδεσσαικο στο 8 λεπτο.Ο Ντογος εβγαλε μονο τον Γολιδοπουλο πλασαρε αλλα εδιωξε εντυπωσιακα σε κορνερ ο Αμπαρης

Δεύτερη μεγαλη χαμένη ευκαιρια για τον Εδεσσαικο ,ο Καράμπελας βρεθηκε μονος μετα απο πασα του Ταουσιάνη με τον Αμπαρη ο οποιος λεει παλι οχι.

Πολυ καλα στεκεται η ομαδα μας στα πρωτα εικοσι λεπτα

Πρωτη καλη στιγμη για τον Ηρακλή στο 30 λεπτο κορνερ κεφαλια ο Ροβας αουτ

Εχει ανεβει ο Ηρακλής στα τελευταία λεπτα

Γκολ 1-0 ανοιγει το σκορ ο Ηρακλης στο 32 λεπτο με σουτ εξω απο την περιοχή του Πτηνοπουλου.

Πλησιαζουμε προς την ληξη του ημιχρόνου,δεν υπαρχει κατι ιδιαιτερο στα τελευταία λεπτά

Ημίχρονο
Ηρακλης-Εδεσσαικος 1-0

Ξεκίνησε το δεύτερο

Σηκώθηκαν για ζέσταμα οι Σκαθαρουδης και Μεταξάς

Γκολ 2-0
Ο Ηρακλης διπλασιάζει τα τερματα του στο 58 λεπτο με τον Ται μετα απο εξαιρετική ενέργεια

Κακη εξέλιξη για τον Εδεσσαικο

Ετοιμος να μπει ο Σκαθαρουδης στην θεση του Καραμπελα

3-0 για τον Ηρακλη με τον Ροβα στο 70 λεπτο

Δευτερη αλλαγη για τον Εδεσσαικο στην θεση του Καρακουτη ο Βαγγέλης Μεταξάς

ΓΚΟΛ Μειωνει ο Εδεσσαικος σε 3-1 με τον Σκαθαρουδη στο 75 λεπτο με κοντινη προβολη μετα απο σέντρα του Κιορτση ,δίνοντας νεο ενδιαφέρον στον αγωνα

Κλεινουν οι αλλαγες για την ομαδα μας
Μπαινουν μαζι οι Πουπης και Σφετκος στις θεσεις των Γολιδοπουλο και Καρακουτη

Παιζουμε καθυστερήσεις το 3-1 παραμένει για την ομαδα του Ηρακλη

Λήξη
Τελικο σκορ Ηρακλής-Εδεσσαικος 3-1

Παρα την ηττα ο Εδεσσαικος κερδισε τις εντυπώσεις και στο σημερινό παιχνίδι δείχνοντας ότι η ομάδα βρίσκεται δίκαια σε αυτή την θέση.