ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΕΔΕΣΣΑΣ ''ΦΟΡΗΣ ΓΕΝΤΖΗΣ''
ΩΡΑ 18:00
EΔΕΣΣΑΙΚΟΣ-ΑΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ

Καλησπέρα φίλες και φίλοι του Εδεσσαϊκού

Ειμάστε κοντά σας και σήμερα για να παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την φιλική αναμέτρηση της ομάδας μας

Ο Εδεσσαϊκός θα αντιμετωπίσει στην έδρα του στις 18:00 τον ΑΣ Γιαννιτσά.

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν και εχθές πετυχαίνοντας εύκολες νίκες για τον θεσμό του κυπέλλου.Ο Εδεσσαϊκός επικράτησε με 8-0 την Δόξα Μεγαπλατάνου και ο ΑΣ Γιαννιτσά με 7-0 τον Ορφέα Ριζαρίου.

To άλλο παιχνίδι του ομίλου διεξάγεται σήμερα στις 17:00 όπου η Αναγέννηση Δωροθεάς φιλοξενεί την Αναγέννηση Γιαννιτσών

Ας θυμηθούμε τα goal από την δική μας χθεσινή αναμέτρηση.

Διπλούς αγώνες θα έχουμε και το επόμενο Σαββατοκύριακο με τον Εδεσσαϊκό να αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Αναγέννηση Γιαννιτσών στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του κυπέλλου ενώ την Κυριακή θα αντιμετωπίσει στο Φόρης Γεντζής σε φιλικό τον Ερμή Αμυνταίου που πλέον από φέτος θα αγωνίζεται στον 2ο όμιλο.

Με δεδομένο την αναβολή κατά μιας εβδομάδας στην έναρξη του πρωταθλήματος είναι πολύ πιθανό να δωθεί ένα ακόμα φιλικό στις 23 Σεπτεμβρίου.

Eξελίξεις είχαμε και στο θέμα της σχετικής αναδιάρθρωσης των πρωταθλημάτων την εβδομάδα που μας πέρασε.Πλέον το πιο πιθανό το σενάριο η νέα Football League να συμπληρωθεί με 12 ομάδες της Γ’ Εθνικής.Όσο η Super League δεν δίνει ξεκάθαρη απάντηση για τη συμμετοχή των β’ ομάδων της στη νέα Football League τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να αγωνιστούν εκεί και οι σύλλογοι που θα τερματίσουν δεύτεροι στους ομίλους της Γ’ Εθνικής.Στην ΕΠΟ πάντως έχουν δώσει τελεσίγραφο μερικών ημερών ακόμα ώστε να αποφασίσουν στην Super League εάν τελικά οι β’ ομάδες θα πάρουν μέρος στη νέα Football League. Σε διαφορετική περίπτωση, η κατηγορία θα στελεχωθεί ως εξής: Από τους 8 πρωταθλητές των ομίλων της Γ’ Εθνικής, από τους 4 δευτεραθλητές που θα προκύψουν από μπαράζ κι από τις ομάδες που θα τερματίσουν κάτω από την 10η θέση της τωρινής Football League.

Την Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου,στις 15:00 στα γραφεία της Ελληνικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας,στο Γουδί θα πραγματοποιηθεί και η κλήρωση των φετινών πρωταθλημάτων της Γ’ Εθνικής κατηγορίας με τον Εδεσσαϊκό όπως και πέρσι να έχει εκπροσώπηση.

Συγκεντρώθηκαν οι ποδοσφαιριστές του Εδεσσαικου

Ο Ηλιας Σαπανης θα ξεκινησει με τους:
Σοιλεμέζογλου,Γκαρακλίδη,Αβραμίδη,Χαραβητίδη,Κιόρτση,Τσουμάγκα,Τούφα,Παπαγεωργίου,Ντόγο,Ταουσιάνη και Παπαδημητρίου.

Το παιχνίδι ξεκινησε

Γκολ 0-1 Τα Γιαννιτσά ανοίγουν το σκορ στο 4ο λεπτό μετά από αδράνεια στην άμυνα

Γκολ 1-1 Ο Εδεσσαικός έχει άμεση απάντηση και ισοφαρίζει στο 9ο της αναμέτρησης με τον Παπαδημητρίου με δυνατό σουτ απο το ύψος της μικρής περιοχής.

Πολύ ωραίο σουτ του Ντογου στο 20ο η μπάλα καταλήγει κόρνερ.Στην συνέχεια της φάσης προβολή του Αβραμίδη άουτ.

Εξαιρετική ατομική ενέργεια του Παπαγεωργίου στο 29ο λεπτο το πλασέ του όμως πέρασε άουτ.

Γκολ 2-1 Ο Εδεσσαικος πέρνει κεφάλι στο σκορ στο 34ο λεπτο με κεφαλιά του Ταουσιανη.Ηταν μια εξαιρετική ομαδική προσπάθεια από τα δεξιά ο Παπαδημητρίου έσπασε το τεχνητό offside σέντραρε με ακρίβεια και ο Ταου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κύρρου κάνοντας το 2-1.

Ημίχρονο
Εδεσσαικός-ΑΣ Γιαννιτσά 2-1

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Αναγκαστική αλλαγή για την ομάδα μας.Αποχωρεί ο Γκαρακλίδης και μπαίνει ο Μαυρόπουλος.

Καλή στιγμή με τον Ντογο στο 63ο λεπτό,το σουτ στην γωνία το βγάζει ο Παπουρτζης σε κόρνερ.

Θα περάσει ο Προύντσης στην θέση του Τούφα.

Σε απευθείας εκτέλεση φάουλ για τα Γιαννιτσά ο Σοιλεμέζογλου πραγματοποιεί εντυπωσιακή απόκρουση.

Τσιάκαλος αντι Ντόγου στο 75ο λεπτό

Στο 76ο λεπτό ο Ιάσων μόνος με τον Παπουρτζή χάνει μοναδικό τετ τα τετ.

Και ο Πούπης θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο στην θέση του Χαραβητίδη

Νέα αλλαγή για τον Εδεσσαικό με τον Λάφα να περνάει στην θέση του Παπαδημητρίου

Κλείνουν οι αλλαγές με τον Πασσαλή να μπαίνει στην θέση του Τσουμάγκα και τον Καραγιάννη στην θέση του Παπαγεωργίου

Γκολ 3-1 Ο Τσιάκαλος από τα αριστερά έκανε την σέντρα και ο Ταουσιάνης με πλασέ διαμόρφωσε το 3-1 το οποίο θα είναι και το τελικό αποτέλεσμα

Λήξη
Εδεσσαικός-ΑΣ Γιαννιτσά 3-1

Ευχαριστούμε που μείνατε συντονισμένοι

Θα ακολουθήσει πλούσιο φωτορεπορτάζ,παρακάμερα,δηλώσεις προπονητών και φυσικά το βίντεο του αγώνα